Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
30 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 30 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

R30 - Πρόσωπα

2 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Χαρίλαος Φλωράκης

Δημοσίευση  radical30 Δευ 24 Μάης 2010, 06:29

https://www.youtube.com/watch?v=wY3Sx0hRE4w


Αυτή την ώρα εγώ τουλάχιστον θυμάμαι δυο πράγματα: Ένα που μας έγραψε ο σύντροφος Χαρίλαος: "Οι ζευγάδες φεύγουν η σπορά μένει".

Αλλά, θυμάμαι και το λαϊκό ρητό που λέει "τα στερνά τιμούν τα πρώτα". Και τα πρώτα του Χαρίλαου Φλωράκη και τα στερνά ήταν τιμημένα για τα συμφέροντα του λαού. Έζησε μια ολόκληρη ζωή την οποία αφιέρωσε όχι στα λόγια, αλλά στην πράξη, στον αγώνα για τα δικαιώματα του λαού, για τη βελτίωση της ζωής του.

Το ΚΚΕ έχει ιστορία 92 χρόνων, που του δίνει την δυνατότητα και να έχει πολιτική ωρίμανση και να βγάζει συμπεράσματα από την πορεία του και να βελτιώνεται. Είναι σημαντικό πράγμα η συνέχεια σε μια εμπειρία μοναδική και σε έναν αγώνα με όλες τις μορφές πάλης σε όλες τις στροφές και κατηφόρες. Είναι χρήσιμο για τον καθημερινό αγώνα του λαού και για το
αύριο».=======

Δήλωση της Αλέκας Παπαρήγα για τα πέντε (5) χρόνια από το θάνατο του Χαρίλαου Φλωράκη. (πηγή: zougla.gr)
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Giorgio Gaber ...

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 23 Μάης 2010, 09:00

'Ενας πρώην κομουνιστής εξομολογείται μέσα από ένα πραγματικό παραλήρημα ειλικρίνειας.....
https://www.youtube.com/watch?v=S9yiePFNWqw
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Μπέρτολτ Μπρεχτ (2)

Δημοσίευση  radical30 Τετ 12 Μάης 2010, 09:31

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Brecht10 Μπέρτολτ Μπρεχτ
"Πέντε δυσκολίες για να γράψει κανείς την αλήθεια"


“Κι η τέχνη πρέπει, σ’ αυτούς τους καιρούς των αποφάσεων ν’ αποφασίσει. Μπορεί να κάνει τον εαυτό της όργανο µιας µικρής µερίδας ορισµένων που παίζουν τις θεότητες της µοίρας για τους πολλούς και που απαιτούν µια πίστη που πρέπει πρώτ’ απ’ όλα να είναι τυφλή, και µπορεί να σταθεί στο πλευρό των πολλών και να βάλει τη µοίρα τους στα δικά τους χέρια.
Μπορεί να παραδώσει τον άνθρωπο στις συγχύσεις, τις αυταπάτες και τα θαύµατα, και µπορεί να παραδώσει τον κόσµο στον άνθρωπο. Μπορεί να µεγαλώσει την αµάθεια και µπορεί να µεγαλώσει τη γνώση. Μπορεί να κάνει έκκληση στις δυνάµεις που αποδείχνουν τη δύναµη τους καταστρέφοντας, και στις δυνάµεις που αποδείχνουν τη δύναµη τους βοηθώντας.

Όποιος σήµερα θέλει να πολεµήσει την ψευτιά και την αµάθεια και να γράφει την αλήθεια έχει ξεπεράσει το λιγότερο πέντε δυσκολίες.

Πρέπει να έχει το θάρρος να γράφει την αλήθεια παρόλο που παντού την καταπνίγουν,
την εξυπνάδα να την αναγνωρίσει παρόλο που τη σκεπάζουν παντού,
την τέχνη να την κάνει ευκολοµεταχείριστη σαν όπλο,
την κρίση να διαλέξει εκείνους που στα χέρια τους η αλήθεια θ’ αποχτήσει δύναµη,
την πονηριά να τη διαδώσει ανάµεσα τους.”
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Μπέρτλοντ Μπρεχτ

Δημοσίευση  radical30 Τετ 12 Μάης 2010, 08:58

Λες: Πολύ καιρό αγωνίστηκες. Δεν μπορείς άλλο πια ν’ αγωνιστείς.
Άκου λοιπόν: Είτε φταις είτε όχι, σαν δε μπορείς άλλο να παλέψεις, θα πεθάνεις.

Λες: Πολύ καιρό έλπιζες. Δεν μπορείς άλλο πια να ελπίσεις. Έλπιζες τi;
Πως ο αγώνας θαν’ εύκολος;

Δεν είν’ έτσι. Η θέση μας είναι χειρότερη απ’ όσο νόμιζες.

Είναι τέτοια που:
Αν δεν καταφέρουμε το αδύνατο δεν έχουμε ελπίδα.

Αν δεν κάνουμε αυτό που κανείς δεν μπορεί να μας ζητήσει, θα χαθούμε.
Οι εχθροί μας περιμένουν να κουραστούμε.
Όταν ο αγώνας είναι στην πιο σκληρή καμπή του, οι αγωνιστές έχουν την πιο μεγάλη κούραση.
Οι κουρασμένοι, χάνουν τη μάχη.

Μπ.Μπρεχτ





R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Icon18_wrench_allbkg
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Φρ. Ένγκελς

Δημοσίευση  radical30 Τετ 12 Μάης 2010, 08:42

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Engels10 Φρ. Ενγκελς
Για να γνωρίζουμε...

"...η βία παίζει κι έναν άλλο ρόλο στην Ιστορία, έναν επαναστατικό προοδευτικό ρόλο, είναι η μαμμή που από κάθε παλιά κοινωνία ξεγεννά μια
καινούργια, αποτελεί το όργανο με το οποίο επιβάλλεται η κοινωνική εξέλιξη και σπάει τις αποστεωμένες, τις νεκρές πολιτικές μορφές..."


Συμφωνεί με τον Τεό δηλαδή ... R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Icon_lol

...... R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Icon_rolleyes και τον Τσίπρα και μ' όλους εκείνους τους
επαναστάτες του facebook.
"Στέλλα, κρατάω μαχαίρι"....!!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Τετ 12 Μάης 2010, 09:10, 2 φορές συνολικά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Β.Ι.Λένιν

Δημοσίευση  radical30 Τετ 12 Μάης 2010, 08:37

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Lenin10 Β. Ι. ΛΕΝΙΝ

Η θρησκεία είναι ο στεναγμός του καταπιεζόμενου πλάσματος, η θαλπωρή ενός άκαρδου κόσμου, είναι το πνεύμα ενός κόσμου απ' όπου το πνεύμα έχει λείψει.

Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Ξεπέρασμα της θρησκείας σαν απατηλής ευτυχίας του λαού σημαίνει την απαίτηση της πραγματικής του ευτυχίας.

Η απαίτηση να αρνηθεί τις αυταπάτες σχετικά με την κατάστασή του σημαίνει την απαίτηση να αρνηθεί μια κατάσταση που έχει ανάγκη από αυταπάτες. Η κριτική της θρησκείας είναι λοιπόν εν σπέρματι η κριτική της κοιλάδας αυτής των δακρύων, που η θρησκεία αποτελεί το φωτοστέφανό της


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Τρι 25 Μάης 2010, 12:48, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Eρνέστο Τσε Γκεβάρα

Δημοσίευση  radical30 Τετ 12 Μάης 2010, 08:19

Ερνέστο Τσε Γκεβάρα


R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Che
Ο μαρξισμός μου έχει βαθιές ρίζες και έχει εξαγνισθεί. Πιστεύω στην ένοπλη πάλη σαν μοναδική λύση για τους λαούς που αγωνίζονται για την απελευθέρωσή τους και είμαι συνεπής με τις πεποιθήσεις μου.

Πολλοί θα με πουν τυχοδιώκτη και είμαι, μόνο που είμαι άλλου είδους τυχοδιώκτης, ένας από εκείνους που προβάλλουν τα στήθη τους για να αποδείξουν τις αλήθειες τους.


Ερνέστο Τσε Γκεβάρα
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Έλενα Ακρίτα

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 09 Μάης 2010, 12:26

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Image Οι 300 του Λεωνίδα, του Γιώργου, του Αντώνη...
της Έλενας Ακρίτα

ΤΟΥΣ ΕΒΛΕΠΑ και τους καμάρωνα. Τους έφτυνα να μην τους ματιάσω! Τα μανάρια μου, τα καμάρια μου, τα αστέρια μου! Οι εθνομπαμπάδες και οι εθνομαμάδες! Οι κοστουμάτοι και οι ταγεράτες! Βουτηγμένοι στην οδύνη και τη συντριβή, κράτησαν ενός λεπτού σιγή για τους νεκρούς των αιματηρών επεισοδίων στο κέντρο της Αθήνας. Ενα λεπτό: μισό για την οδύνη κι άλλο μισό για τη συντριβή. Και μόλις πέρασαν τα 60 δευτερόλεπτα, ο καθένας επέστρεψε στη ρουμπίτσα του. Η ζωή συνεχίστηκε. Ενα λεπτό αργότερα...
Οι 300 του Λεωνίδα έπεσαν για την πατρίδα. Οι 300 της Βουλής έριξαν την πατρίδα. Την έριξαν στην απελπισία, στο αδιέξοδο, στην καταστροφή. Την έκαναν σαν τα μούτρα τους τα οποία δεν είναι και για χόρταση!

ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ η μαμά μου μού είπε πως όταν κάθεσαι να φας, μετά πληρώνεις και τον λογαριασμό. Δεν μου είπε πως άλλοι τρών΄ κι άλλοι πληρώνουν. Αλλοι χλαπακιάζουν τον άμπακο κι άλλος ψάχνει τις τσέπες του για φραγκοδίφραγκα!
Κι έρχομαι και ρωτάω, η αγνή χωριατοπούλα (πριν να τρελαθώ τελείως, πριν να μετατραπώ σε Αστέρω- υστέρω- «μάνα μου είναι τα βουνά, πατέρας μου ο κάμπος»): γιατί οι 300 πρέπει να είναι 300; Γιατίσ΄ αυτήν τη χώρα τη μικρή που μοίρα δεν τη μοίρανε- πρέπει να έχουμε τόσους βουλευτές; 11.000.000- στο περίπου- νοματαίοι είμαστε. Οι Γερμανοί που είναι 80.000.000, ζωή να ΄χουν- λέμε τώρα και καμιά μαλακία, να περάσει η ώρα!- εκπροσωπούνται από 600 βουλευτές. Με τα απλά
μαθηματικά, αν κάνουμε την αναγωγή, εμείς εδώ- σύμφωνα με το γερμανικό σύστημα- θα έπρεπε να έχουμε 75 βουλευτές!
Κι εγώ σου λέω, δεν μας κάθεται το νουμεράκι. Και δεν μας κάθεται γιατί με βάση το Σύνταγμα το μίνιμουμ είναι οι 200. Που για
τα δικά μου, λιτά και μίνιμαλ γούστα, καμιά 100σταριά φτάνουν και περισσεύουν! Κανένα στερητικό σύνδρομο δεν θα μου προέκυπτε!

ΕΓΙΝΑΝ, μας είπε ο Πρωθυπουργός, περικοπές στα δώρα των βουλευτών. Γιατί μόνο στα δώρα, καλά μου παιδιά; Γιατί όχι και στους μισθούς; Ξέρω... Ξέρω... Οι βουλευτές έχουν έξοδα μετακίνησης, έξοδα παραστάσεων και δεν συμμαζεύεται. Ειδικά οι εκλεγμένοι στην περιφέρεια πρέπει να διατηρούν- και να συντηρούν- δύο γραφεία. Κι εγώ τι πρέπει να πράξω τώρα; Να κάνω το σκατό μου παξιμάδι, για να μη χάσει το γραφείο του ο άλλος;
Ας στήσει ένα τραπέζι με έναν κομπιούτορα στην αποθήκη του σπιτιού του, δικό του το πρόβλημα!

Ξέρω... Ξέρω... Αναλογικά με τους βουλευτές των άλλων κρατών οι δικοί μας είναι οι πιο χαμηλά αμειβόμενοι. Αναλογικά, όμως με τους εργαζόμενους στα άλλα κράτη, οι δικοί μας επίσης είναι στα μαύρα Τάρταρα. Κόψτε, λέμε! Πάρτε ένα ψαλίδι, ένα μαχαίρι, μια χαντζάρα- μη σου πω- και τι να κόψετε!
Γιατί τα καλά τα παλικάρια που τώρα στερούνται το δωράκι τους, ξέρουν κι άλλα μονοπάτια. Το ξέρετε ότι πληρώνονται έξτρα την κάθε συνεδρίαση; Το ξέρετε ότι για να «ρεφάρουν» τα λεφτά που χάνουν από το δώρο, έχουν φτάσει να κάνουν μέχρι και 10 συνεδριάσεις την ημέρα;
Τόσο πολύ «πονάνε» αυτόν τον τόπο! Μόνο που ο μαύρος καημός τους εξαντλείται στα παράθυρα των δελτίων και στις συνεντεύξεις. Μένει στα λόγια και δεν φτάνει μέχριτην τσέπη!

ΚΥΡΙΕ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΕ, μειώστε τον αριθμό βουλευτών- όσο πάει πιο κάτω. Κάντε περικοπές στους μισθούς τους. Καταργήστε παροχές, χλιδές, αμάξια, φρουρές, επιδόματα.
Στα ζόρια, ο εκπρόσωπος του λαού οδηγεί και ο λαός έπεται. Εδώ ας μη ζητάμε να οδηγεί ο λαός και ο εκπρόσωπος να έπεται.
Γιατί την «οργή λαού» δεν την έχουμε ακουστά, απλώς: τη νιώθουμε στο πετσί μας!
(Το «μικρό κι ασήμαντο θεματάκι» της βουλευτικής ασυλίας που επιτρέπει σε όλα τα λαμόγια, τους ψεύτες και τους κλέφτες να πίνουν καφέ στο Κολωνάκι, θα το πιάσω μια άλλη μέρα. Μια μέρα που η πίεση και η αδρεναλίνη μου θα είναι σε πιο φυσιολογικά- για την εποχή επίπεδα!)
Καιαν σήμερα τσουβαλιάζω ΚΑΙ τους 300 σε ένα ντορβά, δεν σημαίνει πως δεν διαχωρίζω τους 5-10, άντε 15, που αξίζουν. Ομως, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Ούτε δύο, μη σου πω!

Ενός λεπτού σιγή... Για ένα κοινοβουλευτικό σύστημα που έχει πεθάνει και δεν το ξέρει...!!!!!

πηγή: ΤΑ ΝΕΑ
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γιόσιπ Μπροζ Τίτο

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 08 Μάης 2010, 11:01

O Tίτο υπήρξε μία από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες της μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο εποχής. Κομουνιστής ο ίδιος, δεν δίστασε να συγκρουστεί με τον Ιωσήφ Στάλιν, τον μονοκράτορα της παγκόσμιας "σοσιαλιστικής" κοινωνίας, μη δεχόμενος την ασυζητητί υποταγή στα κελεύσματα του ΚΚΣΒΕ. Επίσης υπήρξε εκ των ιδρυτών, αλλά και η εξέχουσα φυσιογνωμία τής Ένωσης των Ανεξαρτήτων Κρατών, που η συμβολή της στη διαφύλαξη της Παγκόσμιας Ειρήνης στη διάρκεια του "ψυχρού πολέμου", υπήρξε καθοριστική.
Προσωπικά υπήρξα ένθερμος θαυμαστής του στρατάρχη Γ.Μ.Τίτο, του ιδρυτή και ηγέτη του παρτιζάνικου στρατού, της μετέπειτα Ενωμένης Γιουγκοσλάβιας, που δεν επέτρεψε ποτέ τη πλήρη κατάκτηση της χώρας του από τις γερμανικές δυνάμεις κατοχής.
radical30

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Tito110 Γιόσιπ Μπροζ Τίτο - Τριάντα χρόνια από τον θάνατο του

Τριάντα χρόνια συμπληρώνονται, σήμερα, από τον θάνατο του προέδρου της πρώην Σοσιαλιστικής Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γιουγκοσλαβίας, Γιόσιπ Μπροζ Τίτο. Γενικός γραμματέας του Κομμουνιστικού Kόμματος της Γιουγκοσλαβίας, ηγέτης των παρτιζάνων κατά του Άξονα, στρατάρχης, πρωθυπουργός, πρόεδρος και πρωτεργάτης του εθνικού κομμουνισμού, ο Τίτο για περισσότερα από 35 χρόνια κατάφερε να διατηρήσει τη συνοχή της Γιουγκοσλαβίας παρά το γεγονός ότι αποτελούνταν από διαφορετικά έθνη με διαφορετικές θρησκευτικές ταυτότητες.

Ο Τίτο έφυγε από τη ζωή στις 4 Μαΐου του 1980. Στη γενέτειρα, το χωριό Κούμροβετς της Κροατίας, θα πραγματοποιηθούν, σήμερα, εκδηλώσεις μνήμης που οργανώνει η Αντιφασιστική Ένωση Κροατίας. Ανάλογες εκδηλώσεις θα γίνουν σε όλες τις χώρες που δημιουργήθηκαν μετά τη διάλυση της Γιουγκοσλαβίας. Στο Βελιγράδι, στο μνημειακό κέντρο «25η Μαΐου», όπου βρίσκεται ο τάφος του Τίτο, από νωρίς το πρωί καταφθάνουν αντιπροσωπείες από ολόκληρη την πρώην Γιουγκοσλαβία για να αποτίσουν φόρο τιμής.

Γεννήθηκε το 1892 από πατέρα αγρότη. Από σχετικά μικρή ηλικία και για αρκετά χρόνια εργάστηκε ως εργάτης. Το Φθινόπωρο του 1913 κατατάχθηκε για να υπηρετήσει τη στρατιωτική του θητεία στον Αυστροουγγρικό στρατό. Τον Απρίλιο του 1915 αιχμαλωτίσθηκε από τους Ρώσους. Αργότερα φυλακίσθηκε στην Αγία Πετρούπολη. Δραπέτευσε ξανά και πήγε στη Σιβηρία, όπου εγκαταστάθηκε στην περιοχή Ομσκ, όπου το 1918 παντρεύτηκε την Πελαγία Μπελούσοβα, στέλεχος του σοβιετικού Κ.Κ., γεγονός που του άνοιξε τις πόρτες του κόμματος.

Τον Σεπτέμβριο του 1920 επέστρεψε στη Γιουγκοσλαβία και έγινε μέλος του Γιουγκοσλαβικού Κ.Κ. Το 1941 αμέσως μετά την εισβολή της Γερμανίας στη Σοβιετική Ένωση, ο Τίτο οργάνωσε το αντάρτικο κίνημα στην Γιουγκοσλαβία σαν κομματικό στρατό, με σκοπό να καταφέρει να είναι η κυρίαρχη δύναμη μετά τον πόλεμο, ώστε να εγκαθιδρύσει σοβιετικού τύπου καθεστώς στην χώρα.

Τον Ιανουάριο του 1942 δημιουργήθηκε ο Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατόςτης Γιουγκοσλαβίας και στο τέλος του ίδιου χρόνου, το Μπίχατς στην Ερζεγοβίνη, έγινε η πρωτεύουσα της ελεγχόμενης από τον κομουνιστικό κόμμα περιοχής που κάλυπτε το ένα πέμπτο της προπολεμικής Γιουγκοσλαβίας. Το 1943 ο Τίτο αναλαμβάνει την προεδρία της προσωρινής κυβέρνησης των ανταρτών. Μόλις ο Σοβιετικός στρατός ελευθέρωσε την Γιουγκοσλαβία το Αντιφασιστικό Συμβούλιο Εθνικής Απελευθέρωσης σχημάτισε προσωρινή κυβέρνηση με πρόεδρο τον Τίτο. Το Νοέμβριο του ίδιου χρόνου ο Τίτο ανακήρυξε τη Γιουγκοσλαβία «Λαϊκή Ομοσπονδιακή Δημοκρατία».

Από οικονομικής απόψεως η πρώην Γιουγκοσλαβία πέρασε τη μεγαλύτερη ακμή της επί των ημερών του Τίτο. Το σύστημα που εφάρμοσε – ένας συνδυασμός του Σοβιετικού μοντέλου και της οικονομίας της αγοράς, αλλά καιτο διοικητικό μοντέλο της αυτοδιοίκησης που εφαρμόστηκε στις εταιρείες ανέδειξαν την πρώην Γιουγκοσλαβία σε οικονομική δύναμη της εποχής. Το οικονομικό του σύστημα πλαισιώθηκε από ένα σύστημα υγείας, ασφάλισης και εκπαίδευσης ήταν πρωτοπόρο και δίκαιο.
Σε διεθνές επίπεδο, ο Τίτο βρέθηκε ανάμεσα στα δύο μπλοκ της εποχής κρατώντας τις ισορροπίας μεταξύ Ανατολής και Δύσης και κατάφερε να έχει επιρροή σε Παγκόσμιο επίπεδο. Το 1948 ο Τίτο ήρθε σε ρήξη με τον Στάλιν.Στις 18 Μαρτίου τα μέλη της Σοβιετικής στρατιωτικής αποστολής εγκατέλειψαν τη Γιουγκοσλαβία, καταγγέλλοντας ότι υπάρχει αντισοβιετικό κλίμα στη χώρα. Λίγους μήνες μετά η «Κομινφόρμ», διέγραψε τη Γιουγκοσλαβία κατηγορώντας τον Τίτο για απόκλιση από τις αρχές του Μαρξισμού.
Οι χώρες του Ανατολικού μπλοκ διέκοψαν τις σχέσεις με τη Γιουγκοσλαβία. Ο Τίτο στράφηκε στη Δύση κλείνοντας τα σύνορα στους Έλληνες κομουνιστές αντάρτες και επιταχύνοντας την ήττα τους στον ελληνικό εμφύλιο.
Το 1963 με το Σύνταγμα που καθιερώθηκε στη χώρα, ο Τίτο ανακηρύχθηκε ισόβιος πρόεδρος της Γιουγκοσλαβίας. Πέθανε 4 Μαΐου του 1980.

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία, που δόθηκαν πρόσφατα στη δημοσιότητα, τον τάφο του επισκέφτηκαν είκοσι εκατομμύρια άνθρωποι, όσος περίπου ήταν και ο πληθυσμός της Γιουγκοσλαβίας του Τίτο.

πηγη: tvxs
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Επωνύμως ...

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 08 Μάης 2010, 11:00

> Ο Ανδρέας Βγενόπουλος στους "Νέους Φακέλους"

Δεν έχω κανένα λόγο να στηρίξω τις αιτιάσεις του Ανδρέα Βγενόπουλου, πόσο μάλλον τώρα που "ενέχεται", έστω εξ αντανακλάσεως, σαν εργοδότης των τριών αδικοχαμένων υπαλλήλων της Marfin Bank. Όμως αυτός άνθρωπος μου βγάζει μια θετική εικόνα που δεν μπορώ να προσδιορίσω με ακρίβεια. 'Ισως να είναι το ότι μιλάει επωνύμως, στα ίσια και αυτό δεν αποτελεί τη συνήθη τακτική των επιχειρηματιών της δικής του εμβέλειας. Ο καιρός και η ζωή θα δείξουν...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Σαβ 08 Μάης 2010, 11:02, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Aνδρέας Βγενόπουλος

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 08 Μάης 2010, 07:56

Πώς άλλαξαν τα πράγματα από τη μια μέρα στην άλλη για τον κ. Βγενόπουλο...

Του Αντώνη-Μάριου Παπαγιώτη - Αναρτήθηκε από το Press-gr

"Λαμόγιο. Δολοφόνε. Την Ελλάδα εδώ εσείς την φέρατε. Εμείς δεν κλέβουμε, δουλεύουμε. Έχετε κλέψει όλη την Ελλάδα".

Είναι αυτές οι στιγμές (
https://www.youtube.com/watch?v=hqJX0MFLHlw&feature=player_embedded που μοιάζουν να επιβεβαιώνουν στο ακέραιο λαϊκές θυμοσοφίες. "Όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος" έλεγαν οι παλαιότεροι και φαίνεται αυτό το τύποις εθιμικό δίκαιο, αυτή η καθεστηκυία σοφία από την εμπειρική καταγραφή να είναι άκρως αληθινή.

Μια ώρα δύσκολη για τον Mr MIG, ο οποίος από φέρων την ελπίδα στον τόπο μεταλλάχθηκε σε συνώνυμο του επιχειρηματικού καιροσκοπισμού. Μέσα σ' ένα μεσημέρι από εθνοπατέρας μετατράπηκε σε εν δυνάμει υπαίτιος μιας τραγωδίας.
Δικαίως ή αδίκως είναι δουλειά της Δικαιοσύνης να το κρίνει, αφού νομίζω θα πρέπει να σταλεί στον εισαγγελέα όλος ο φάκελος του κτιρίου που στεγαζόταν το συγκεκριμένο υποκατάστημα, η πολεοδομική μελέτη και η αδειοδότηση καταλληλότητας, καθώς μοιάζει να είναι ακατάλληλο, καθώς δεν φέρεται να είχε πυρασφάλεια, έξοδο κινδύνου και γενικότερα δεν...ήταν ένα ασφαλές για τράπεζα κτήριο.

Η γερή μνήμη μου, δε, που σπάνια με απατά έχει να καταθέσει ότι διπλανό κτίριο της CITIBANK έχει στόρια γερά που κατεβαίνουν έγκαιρα.

Δεν θα σταθώ σε καταγγελία φερόμενου εργαζομένου που δημοσιεύτηκε σήμερα σε πλειάδα από blogs (βλ.π. σχ.
http://press-gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_6955.html ), αλλά θα εμμείνω στη στιγμή που καταγράφτηκε από την.. πορεία του κ. Βγενόπουλου, τούτη την αποφράδα για όλους μέρα. Πήγε στη καμμένη τράπεζά του για να διασώσει προφανώς το άνευ γιατριάς πια πληγωμένο image του και έμοιαζε να τα 'χει εύλογα χαμένα, όπως χαμένα τα είχαν και οι σαστισμένοι μπράβοι του που τον κοίταζαν στα μάτια και περίμεναν τις εντολές του.

Χαμένα στη μετάφραση και τα ΜΑΤ που αναγκάστηκαν να τον φυγαδεύσουν, μετά την καθυστέρηση να καταλάβουν ποιός είναι. Και ενώ κάποιος θα περίμενε ότι η ντουζίνα ασπιδοφόρων αστυνομικών τον προστάτευσε από κουκουλοφόρους με λοστούς, οι εξαγριωμένοι ήταν άλλοι, κοστουμαρισμένοι και λαλίλαστοι.. Εικόνα ασυνήθιστη που ως τέτοια προκαλεί ανάμεικτα συναισθήματα.

Από τη μια, το σοκ, όταν αντιλαμβάνεσαι ότι ο μέχρι πρότινος ισχυρότερος άντρας, η κατασκευασμένη ελπίδα, ο τέλειος ρήτορας για τον οποίο μέχρι και ο κ. Γιανναράς στην Καθημερινή έγραψε (
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_1_01/05/2010_1291582 ) διθύραμβο (μάλλον για να φανούν οι εκτός τόπου απόψεις του, ρεαλιστικές και έχουσες πρακτική εφαρμογή), ο επιτυχημένος επιχειρηματίας, ο ανθρωπιστής με το πούρο διαπομπεύεται και λιντσάρεται τοιουτοτρόπως. Και από την άλλη, η γελοιότητα της ίδια εικόνας, στο κέντρο των Αθηνών. Θυμήσου την παρουσίασή του λίγες μέρες πριν από συστημικά, λαδωμένα μέσα ενημερώσεως της κοινής γνώμης, όπου μετ' επιτάσεως κρεμόμασταν όλοι απ' τα χείλη του για ν' ακούσουμε αν τελικά θα προβεί στη δημιουργεί ενός νέου κόμματος.

Θυμήσου τότε που ο κ. Πρετεντέρης μιλούσε για τον μπερλουσκονισμό, ανοίγοντάς του δίοδο.. (Αλήθεια τί θα γράφουν σήμερα όλη αυτοί οι καθωσπρέπει δημοσιογράφοι σαν τον κ. Παπαχελά, τον κ. Πρετεντέρη; Tί θα λέει ο κ. Τέλλογλου, αλλά και ο πρώην υπουργός, κ. Χατζηδάκης Wink. Κι είναι αυτή η κακιά ώρα, η ώρα που ίσως θα μπορούσε να αποφευχθεί, που τον καθιστά από ήρωα σε δραματική φιγούρα.

Δες το σώμα που βαδίζει αργά για να κρύψει την ανησυχία του, δίχως να χάσει την ειρωνεία στο πρόσωπό του. Ειρωνεία που την ίδια ώρα προσθέτει δίπλα της το "τραγική". Στιγμή κατακριτέα, όταν στην ερώτηση κάποιου για το πόσα κότερα έχει στη κατοχή του, ο πρότινος φερόμενος Ανήρ που θα σε σώσει, δείχνει τα 3 του δάχτυλα δις (και στο 0'43'' και στο 1'18'' από το βίντεο που παρέθεσα πιο πάνω).Κυνισμός; Αλαζονεία; Και τα δύο; Διάθεση προβολής ενός ατάραχου προσώπου, μπρος στην απώλεια της τέλειας εικόνας που βήμα βήμα έστηνε και ένα απομεσήμερο τσακίστηκε;

Μα, δεν σκέφτηκε, αυτός ο έξυπνος άντρας, ο δεινός χειριστής αληθινών ξιφών ότι έτσι γκρέμισε για πάντα το φιλολαϊκό προφίλ του; Όταν απαντά με μειδίαμα και δεν σταματά να μιλήσει για να μοιάσει λίγο έστω πραγματικά λυπημένος, πώς αύριο θα πείσει για τον ανθρωπισμό που πρεσβεύει; Πώς θασου διακηρύξει ξανά ότι λειτουργεί για το καλό σου, για το καλό της χώρας κι όχι της τσέπης του;

Θυμήθηκα -κακώς τώρα- όταν από το καρτέλ του γάλακτος ορμώμενος, δήλωσε ο μεγαλομέτοχος του Παναθηναϊκού πως το γάλα της δικιάς του Vivartia θα πωλείται μόλις 1 ευρώ (!).

Ξέρεις και ξέρει ότι κάπως έτσι ήταν τα πράγματα και στη γειτονική Βουλγαρία (που σήμερα εξέδωσε τουριστική οδηγία για την Ελλάδα) λίγο πριν περάσει στο ΔΝΤ και αν βγει αληθινός ο Κrugman που σήμερα προφήτευσε ότι θα βγούμε από τη ζώνη του ευρώ, τότε φαντάσου ότι το γάλα πάλι τόσο θα πωλείται αλλά η τιμή θα ισούται μ΄ ένα μηνιάτικο.
Οραματίσου τώρα τον ίδιο άνθρωπο, στην ίδια σημερινή του βόλτα στο κέντρο των Αθηνών και αναμένω να μου.. ζωγραφίσεις το σκηνικό που βλέπεις στη γυάλα με τα σύννεφα.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γρηγόρης Ψαριανός

Δημοσίευση  radical30 Παρ 07 Μάης 2010, 14:05

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Psaria11 > Αλήθειες

Γνωρίζω admin ότι υπάρχε ήδη στο Φόρουμ αυτό το βίντεο. Ναι, αλλά το θέλω να υπάρχει εδώ στη γωνιά του Radical30, γιατί είναι η πιο τίμια, η πιο σπαθένια ομιλία που άκουσα στα 66 χρόνια της πολιτικής ζωής μου (τώρα είμαι 80 αλλά από τα 14 ανοίκα στην ΕΠΟΝ -επί Κατοχής δηλαδή- αλλά ΠΟΤΕ σε κάποιο κόμμα).

Ναι είμαι γέρος αλλά δεν είμαι ξεκούτης. Και νιώθω πιο νέος από όσο νομίζετε. Και ναι, ντρέπομαι για την Ελλάδα που σας παραδίνουμε, αλλά έχω ήσυχη συνείδηση και μπορώ να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου. Παρ' όλα αυτά φωνάζω προς κάθε κατεύθυνση ένα ειλικρινέστατο ΣΥΓΝΩΜΗ.....

Συγχωρήστε μου αυτό το ξέσπασμα. Θα αργήσει, ίσως και να μη προλάβω, να επαναληφθει ποτέ.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Απ: R30 - Πρόσωπα

Δημοσίευση  radical30 Παρ 07 Μάης 2010, 10:24

Το πρώτο για την αλεπού πιστεύω να μην είναι για μένα !΄Στο μέγεθος της κλεψιάς συμφωνώ. Στο για τα επιχειρήματα και τις αποδείξεις θα σου πω ότι υπάρχουν και για τους 2 Γιώργηδες του ΠΑΣΟΚ. Εξάλλου η κατάσταση μιλάει από μόνη της.
Τέλος τι κατάφερα πάλι ?

Όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρι. Αναξιόπιστοι είναι πράγματι όλοι οι πολιτικοί και όλα τα κόμματα, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα δεχθώ ότι όλοι και όλα είναι το ίδιο. Δεν θα συφωνήσω ούτε ότι ο Παπανδρέου και ο Παπακωνσταντίνου είναι ίδιοι και όμοιοι με Καραμανλή και Αλογοσκούφη. Μπορώ να χαρακτηρήσω και τους τέσσερις ψεύτες και υποκριτές, αλλά κλέφτες και με σφραγίδα λαϊκή είναι ΜΟΝΟ οι απελθώντες. Αυτή η ισοπέδωση μου θυμίζει ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ και έγω ξέρω πως ούτε εσύ ούτε εγώ φοράμε έγχρωμα πολιτικά γυαλιά. Αθλητικά ναι, αλλά εκεί σταματάμε.

Και άλλωστε ο Κανέλης μιλάει με επιχειρήματα για τον Καραμανλή
και γι' αυτό το δημοσίευσα. Για το πόσο καθήκι, κλέφτης, τσάμπα μάγκας είναι ο Καραμανλής ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ. Το κατάφερες πάλι....
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Κώστας Νταβέλης ή Καραμανλής (2)

Δημοσίευση  radical30 Παρ 07 Μάης 2010, 05:16

του Ηλία Κανέλλη - πηγή: ΤΑ ΝΕΑ

ΟΤΑΝ ο Κώστας Καραμανλής προκήρυξε τις τελευταίες εκλογές, «έταξε» στους ψηφοφόρους λιτότητα, μείωση μισθών, πάγωμα προσλήψεων, περικοπή υπερωριών στο Δημόσιο, λέγοντας ότι αυτή είναι η μοναδική υπεύθυνη στάση. Στόχος του ήταν, έλεγε, να λάβει νέα εντολή ώστε να περιορίσει τα δημόσια ελλείμματα. Δεν εξελέγη μεν, αλλά και την κρίση δεν την αποφύγαμε, μάλιστα αποδείχθηκε ελληνικότατη, διαρθρωτικότατη, οξύτατη - και σε μεγάλο βαθμό οφείλεται στη δική του διακυβέρνηση.

Ο,τι «υποσχόταν» προεκλογικά ο τέως πρωθυπουργός, πάντως, δεν παραγράφεται επειδή έπαψε να ηγείται του κόμματός του. Εστω λοιπόν κι αν η Ν.Δ. ψήφισε «όχι» σε μέτρα αντίστοιχα των όσων είχε υποσχεθεί, εκείνος πέρα και από την υποχρέωση στην κομματική πειθαρχία είχε μια υποχρέωση πρωτίστως έναντι του εαυτού του.

Ενας σοβαρός πολιτικός ηγέτης δεν μπορεί να καταψηφίζει μέτρα που ο ίδιος προεκλογικά υποσχόταν, σε συνθήκες μάλιστα πολύ πιο δραματικές και πολύ πιο επείγουσες. Η ελληνική γλώσσα έχει λέξεις για να περιγράψουν τη στάση του Κώστα Καραμανλή:

Ασυνέπεια, ανευθυνότητα, αναξιοπιστία.

Και μην αναρωτιέστε γιατί μεγαλώνει η κρίση εμπιστοσύνης των πολιτών στους πολιτικούς τους.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Ανδρέας Λομβέρδος

Δημοσίευση  radical30 Τετ 05 Μάης 2010, 06:36

Του Δηµήτρη Μητρόπουλου

ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ είναι µια άλλη χώρα.
Ωστόσο, το ταξίδι της επιστροφής καµιά φορά αξίζει.

ΣΑΒΒΑΤΟ 20 Δεκεµβρίου 2008 στη Βουλή. Η συζήτηση για τον προϋπολογισµό πλησιάζει την κορύφωσή της, αλλά τα µυαλά είναι αλλού. Βουλευτές και υπουργοί της Ν.Δ. είναι χαµένοι στη φηµολογία του ανασχηµατισµού. Θα κάνει αλλαγές ο Καραµανλής;
Ή θα προτιµήσει εκλογές;

Ο Γιώργος Αλογοσκούφης είναι στα κυβερνητικά έδρανα. Και η λέξη «σπρεντ» µόλις έχει αρχίσει να ακούγεται στην ελληνική πολιτική. Λίγοι ξέρουν πως πρόκειται για το λεγόµενο «περιθώριο κινδύνου», τη διαφορά ανάµεσα στο γερµανικό και το ελληνικό οµόλογο που και τα δύο είναι σε ευρώ. Το «σπρεντ» έχει αρχίσει να µεγαλώνει.
Ουδείς όµως ασχολείται. Οπως ουδείς δίνει σηµασία στο γεγονός ότι στις δηµοσκοπήσεις το ΠΑΣΟΚ έχει περάσει µπροστά από τη Ν.Δ. - πρώτη φορά ύστερα από επτά-οκτώ χρόνια. Οι πολιτικοί είναι χαµένοι στην παραπολιτική.

ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ τις αναφορές του. Και ο Ανδρέας Λοβέρδος την οµιλία που έκανε εκείνη την ηµέρα, τι είπε; Είπε ότι «η χώρα θα χρειαστεί χρήµατα, για τις εγγενείς της υποχρεώσεις και ανάγκες και για τις πολιτικές που χρειάζεται η διεθνής οικονοµική συγκυρία, και δεν θα τα βρίσκει. Δεν θα τα βρίσκει, γιατί δεν µπορεί να δανειστεί, δεδοµένου ότι έχει κλονιστεί η εµπιστοσύνη των ξένων επενδυτών στη χώρα, και γιατί ενδεχοµένως εάν δανειστεί - χωρίς να θέλω να κινδυνολογώ - στην πορεία θα υποστούµε µορφές επιτροπείας».

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ τα λόγια σου σε κυνηγούν. Και καµιά φορά σε στοιχειώνουν. Ενάµιση χρόνο µετά, ως υπουργός Εργασίας της κυβέρνησης Παπανδρέου, ο Ανδρέας βιώνει από πρώτο χέρι αυτή την κατάσταση. Είναι επίσης από τους έλληνες πολιτικούς που έχουν διανύσει τη µεγαλύτερη απόσταση. Ούτε µισόλογα, ούτε υπεκφυγές, ούτε αντεπίθεση στη Ν.Δ. για τα πεπραγµένα της. Ο Λοβέρδος µίλησε για άδεια ταµεία, προχωρά το Ασφαλιστικό και µέχρι τις αρχές Ιουλίου θα έχει περάσει τις αλλαγές στις εργασιακές σχέσεις που θα κάνουν την Ελλάδα µια χώρα εντελώς διαφορετική.

ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ έλληνες πολιτικοί ζουν µε τον φόβο του πολιτικού κόστους. Τη στιγµή αυτή, όµως, το µεγαλύτερο κόστος για τη χώρα και τους πολίτες της είναι να µη γίνει τίποτε. Στην αντιπολίτευση, όπως τον Δεκέµβριο του 2008, το µόνο όπλο που διέθετε ήταν ο λόγος. Στην κυβέρνηση, έχει τα εργαλεία - νοµοθετικά και εκτελεστικά - για να αλλάξει τα πράγµατα. Ο Λοβέρδος τα χρησιµοποιεί.

πηγή: TA NEA


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Παρ 09 Ιουλ 2010, 01:33, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γιώργος Καρατζαφέρης

Δημοσίευση  radical30 Τετ 05 Μάης 2010, 05:11






Το κρυφό χέρι του Καρατζαφέρη" -
Δημήτρης Ψαρράς (Αλεξάνδρεια)R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Spacer
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Spacer
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Spacer
του Σταύρου Θεοδωράκη 05/5/2010
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Psarras2








R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Spacer
Αν ελέγξει κανείς τα αρχεία της ελληνικής τηλεόρασης από τον Ιούνιο του 2004 μέχρι σήμερα θα διαπιστώσει ότι ο πλέον προβεβλημένος πολιτικός αρχηγός είναι
μακράν ο Γιώργος Καρατζαφέρης. Και αν ρωτήσεις «γιατί συμβαίνει αυτό»,
ορισμένοι θα υπαινιχθούν ότι ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ προωθείται από
«καναλάρχες – εκδότες - επιχειρηματίες - συμφέροντα», όλους αυτούς τέλος
πάντων που κυριαρχούν (Wink στα ΜΜΕ.

Δυστυχώς για την τηλεόραση τα πράγματα είναι πιο απλά. Ο Γιώργος
Καρατζαφέρης δημοσιογράφος και διαφημιστής παλιότερα ξέρει καλύτερα από
τους περισσότερους πολιτικούς την δημαγωγική τέχνη της τηλεόρασης. Και
δεν διστάζει να κατέβει στο επίπεδο του τηλεοπτικού κοινού, έτσι ώστε οι
τηλεθεατές - των πρωινών, των «μεσημεριανών» και των μεταμεσονύχτιων
εκπομπών – να πιστέψουν ότι είναι τόσο έξυπνοι όσο αυτός και έτσι να τον
λατρέψουν.

Ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ πολύ πριν εκλεγεί ευρωβουλευτής είχε προβάλει
ακραίες θέσεις σε πολλά κοινωνικά και εθνικά θέματα. Από τότε πολλά
άλλαξαν, ο Πλεύρης στο πλευρό «του Προέδρου» έγινε Γεωργιάδης και τώρα
τελευταία Ψυνάκης αλλά οι θέσεις «του Προέδρου» δεν νερώθηκαν. Έγινε
«πιο εύγεστος και πιο εύπεπτος» όπως παραδέχεται ο ίδιος, αυτό όμως δεν
σημαίνει ότι μετατοπίσθηκε πολιτικά. «Δεν αλλάξαμε αυτά που σερβίρουμε!
Αλλάξαμε τον τρόπο που τα σερβίρουμε» (Γ.Κ. 16.10. 2006). Αποκαλυπτικές
για αυτές τις αλλαγές στο σερβίρισμα των θέσεων του ΛΑΟΣ είναι οι 295
σελίδες του βιβλίου «Το κρυφό χέρι του Καρατζαφέρη – Η τηλεοπτική
αναγέννηση της ελληνικής Ακροδεξιάς». Ο συγγραφέας του βιβλίου Δημήτρης
Ψαρράς - μέλος της ερευνητικής ομάδας «Ιός» της «Ελευθεροτυπίας» -
ελάχιστα μιλάει σε αυτό το βιβλίο, αφήνει όμως τον Κρατζαφέρη να
ξεδιπλώσει τις διαχρονικές του θέσεις. Για τους Ομοφυλόφιλους, τους
Εβραίους, τους Χουντικούς, τον Χίτλερ, τους Τούρκους, τον Λεπέν, τους
μετανάστες, τους Αρχαίους Έλληνες. Πολλές σελίδες είναι
απομαγνητοφωνημένα αποσπάσματα από συζητήσεις ή ομιλίες στο Τηλεάστυ.

Κάποιες σε κάνουν να ανατριχιάσεις, κάποιες άλλες να γελάσεις, όλες όμως
είναι αποκαλυπτικές της κοσμοθεωρίας «του Προέδρου» και των συνεργατών
του. Και ίσως αυτήν την περίοδο της ποικιλόμορφης κρίσης που όλοι
αναρωτιούνται «πως φτάσαμε ως εδώ» (sic), το βιβλίο του Ψαρρά να πρέπει
να μοιραστεί στα τηλεοπτικά (ιδιωτικά και κρατικά) πάνελ. Όχι βέβαια για
να μειωθούν οι προσκλήσεις στον Πρόεδρο αλλά για να γνωρίζουν οι
πανελίστες με ποιόν συνομιλούν. Άλλωστε νομίζω ότι και ο ίδιος ο
Καρατζαφέρης θέλει πλέον να τον τιμούν γι’αυτό που πραγματικά είναι και
όχι γι’αυτό που σέρβιρε ότι είναι.

*«Το Κρυφό χέρι του Καρατζαφέρη» του Δημήτρη Ψαρρά κυκλοφορεί από
τις εκδόσεις Αλεξάνδρεια.


















Σχόλια
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Μια ανθρώπινη πλευρά

Δημοσίευση  radical30 Τρι 04 Μάης 2010, 23:52

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Giorga15 Από τα χείλη του Γιώργου
της Κατερίνας Γκίκα από το protagon - 03/5/2010

Στο χείλος του πρωθυπουργού, φάνηκε όλη η αλήθεια. Ο έρπης που τα σημάδευε, βουλοκέρι της αγωνίας, της έντασης που ήθελε να ξεσπάσει, της σκληρής διαπραγμάτευσης με την πραγματικότητα, των μέτρων που έπρεπε να ανακοινωθούν. Το πρόσωπό του μια γροθιά. Αϋπνία, παγιδευμένο βλέμμα, βαθιές ρυτίδες. Και τα μαλλιά φαινόταν σα ν’ άσπρισαν απότομα. Σοκ. Η κατάσταση της χώρας, αποτυπωνόταν πιο καθαρά σ’ αυτή την εικόνα, απ’ όλες τις λέξεις που ειπώθηκαν και πρόκειται να ειπωθούν.

Όταν το ανοσοποιητικό ενός οργανισμού πέφτει, χτυπά συναγερμός για το σύστημα. Οι επιλογές του, ανάλογα με το βαθμό συνειδητοποίησης, είναι συγκεκριμένες. Ή θα νοσήσει εσωτερικά, κρυφά, και τελεσίδικα αναπτύσσοντας ανίατη καταληκτική ασθένεια, ή θα εκραγεί εκτονώνοντας το πρόβλημα στην επιφάνεια. Όσον αφορά στον Γιώργο, προφανώς ο αμυντικός του μηχανισμός, λειτούργησε προς όφελός του: ο έρπης είναι μια πληγή που φαίνεται μεν και που πονά, αλλά «σώζει» από καταστάσεις ύπουλες και πολύ βαρύτερες. Είναι όμως κι ένα καμπανάκι: οφείλει ο πάσχων, να το πάρει σοβαρά υπ’ όψιν του. Αποτελεί στιγμιαία και άμεση εκτόνωση μεν, αλλά δηλώνει και την επικινδυνότητα της κατάστασης.

Ο έρπης στο στόμα του κ. Παπανδρέου, αντανακλά την εικόνα της χώρας μας . Μήπως να το πάρουμε στα σοβαρά αυτό το σημάδι, μια και παραβλέποντας όσα μας ροκανίζουν εσωτερικά χρόνια τώρα ,φτάσαμε στο χείλος του…γκρεμού;


Σχόλιο Radical30:
Αυτή η επισήμανση της Κ.Γκίκα για τον έρπητα του Πρωθυπουργού, φωτίζει, τουλάχιστον στη δική μου κρίση, μια πολύ ενδιαφέρουσα πτυχή του χαρακτήρα του. Ευαισθησία (όχι αδυναμία) και αίσθηση του καθήκοντος και των ευθυνών που έχει φορτωθεί. Θα μπορούσατε, πείτε μου σας παρακαλώ, να σκεφτείτε κάτι ανάλογο αν, κτύπα ξύλο, εξακολουθούσε να "παριστάνει" τον Πρωθυπουργό ο "μακαρίτης" Κώστας Καραμανλής;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Κυρ 29 Αυγ 2010, 10:52, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Ρένος Αποστολίδης

Δημοσίευση  radical30 Δευ 03 Μάης 2010, 11:15

radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Κώστας (Νταβέλης ) Καραμανλής

Δημοσίευση  radical30 Δευ 03 Μάης 2010, 11:08

Το πουλόβερ άρχισε να ξηλώνεται...

> "Σαν την καλαμιά στον κάμπο" ο Καραμανλής


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Τρι 04 Μάης 2010, 06:05, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Μπογιόπουλος, χωρίς φρου φρου

Δημοσίευση  radical30 Δευ 03 Μάης 2010, 10:16



Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Δευ 03 Μάης 2010, 11:10, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γιώργος Καρατζαφέρης

Δημοσίευση  radical30 Δευ 03 Μάης 2010, 09:30

Λιτότητα με… γαϊδουράκι

«Με υπερπολυτελή αυτοκίνητα και μισθούς παχυλούς των υπουργών, βουλευτών, γενικών γραμματέων, τα μέτρα δεν περνάνε. Θα μας πάρουν με τις λεμονόκουπες! Το είπα στον Πρωθυπουργό, στους υπουργούς, αλλά θα το πω και στον πρόεδρο της Βουλής Φίλιππο Πετσάλνικο, ώστε να καταλάβει κι εκείνος ότι με αυτοκίνητα 3.000 και 4.000 κ.εκ. τα μέτρα δεν θα περάσουν».

Αυτά δήλωσε πριν από λίγο στους δημοσιογράφους ο πρόεδρος του Λαϊκού Ορθόδοξου Συναγερμού, Γιώργος Καρατζαφέρης. Ο οποίος ζήτησε ακόμα πιο “σκληρή” λιτότητα για τους προνομιούχους της κοινωνίας: υπουργούς, υφυπουργούς, βουλευτές και golden boys.

Ο Γιώργος Καρατζαφέρης είπε ακόμη ότι έδωσε εντολή στους βουλευτές του, από αύριο κιόλας, να παραδώσουν το βουλευτικό τους αυτοκίνητο και να το αλλάξουν με ένα μικρό υβριδικό.

«Να πάμε στα χωριά μας και τι να τους πούμε, κάντε οικονομία;», είπε με δόση αυτοκριτικής ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ.

Τυχεροί οι πολιτικοί που είναι από περιοχές που παράγουν ντομάτες. Θα πέσουν… στα μαλακά!

πηγή: zougla.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Mπαλτάσαρ Γκαρθόν

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 02 Μάης 2010, 11:08

Ισπανικός Εμφύλιος
Τα φαντάσματα επιστρέφουν

Ο δικαστής Γκαρθόν κατηγορείται για «παράβαση καθήκοντος». Το έγκλημά του; Αναψηλάφησε δίκες, αναζήτησε στοιχεία και μαρτυρίες, έδωσε εντολή να ανοίξουν 19 ομαδικοί τάφοι.
ΤΩΝ ΣΠ. ΦΡΑΓΚΟΥ, Κ. ΤΣΑΒΑΛΟΥ από το ΒΗΜΑ


Ποιος ξύπνησε τα φαντάσματα του ισπανικού εμφυλίου; Ο διασημότερος δικαστής στον κόσμο, ο Μπαλτάσαρ Γκαρθόν. Εβδομήντα ένα χρόνια μετά τη συντριβή της δημοκρατίας, περισσότερες από 100.000 δολοφονίες αντιπάλων του στρατηγού Φράνκο παραμένουν ανεξιχνίαστες. Σήμερα ο 55χρονος Γκαρθόν φιλοδοξεί να καθαρίσει αυτή τη μαύρη κηλίδα της Ιστορίας. Εκμεταλλευόμενος νόμο της σοσιαλιστικής κυβέρνησης του 2007 για την «αποκατάσταση της μνήμης των θυμάτων», τόλμησε: αναψηλάφησε δίκες, αναζήτησε μαρτυρίες, διέταξε το άνοιγμα 19 ομαδικών τάφων. Οι Ισπανοί κράτησαν την ανάσα τους. Και ξαφνικά ο ίδιος βρέθηκε... κατηγορούμενος για παράβαση καθήκοντος!

Η γενική αμνηστία που δόθηκε το 1977 έγινε ισχυρό άλλοθι για τα εγκλήματα του φρανκισμού. Ο νόμος του 2007 ανέτρεψε τη συνωμοσία της ένοχης σιωπής και έδωσε την αφορμή στον «σούπερ δικαστή» να αγγίξει την παλιά πληγή. Το ισχυρότατο συντηρητικό κατεστημένο, με ρίζες στη Δικαιοσύνη, στη Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία, στην οικονομική και πολιτική ελίτ, σήμανε συναγερμό. Ο Γκαρθόν, που γενικώς δεν χαρίζεται σε κανέναν, υποχρεώθηκε να κάνει πίσω, αλλά παραπέμπεται σε δίκη με το ερώτημα της αποπομπής από το δικαστικό σώμα. Το αμάρτημά του; Αναμοχλεύει, λέει, τα πάθη του παρελθόντος ασχολούμενος με «εγκλήματα παραγραφέντα από τη χορήγηση αμνηστίας».

Για την ώρα, και ώσπου να δικαστεί, ο Γκαρθόν απέχει από τα καθήκοντά του. Η παραπομπή του προκάλεσε την αντίδραση μιας μεγάλης μερίδας της κοινής γνώμης, ανάμεσά τους πασίγνωστα εξαγώγιμα καλλιτεχνικά «προϊόντα» όπως ο σκηνοθέτης Πέδρο Αλμοδόβαρ και ο ηθοποιός Χαβιέρ Μπαρδέμ.

«Αν ο Γκαρθόν καταδικαστεί,θα είναι ο πρώτος και τελευταίος Ισπανός που θα καταδικαστεί για τα εγκλήματα του Φράνκο» έλεγε σκωπτικά ένας Ισπανός που συμμετείχε πρόσφατα σε διαδήλωση στη Μαδρίτη υπέρ του δικαστή. Περισσότερα από 300.000 θύματα είχε ο ισπανικός εμφύλιος (1936-1939). Εξ αυτών τα 120.000 ήταν πολίτες.

Η περίοδος του εμφυλίου έχει αρχίσει να προκαλεί το ενδιαφέρον της νεότερης γενιάς. Με τον νόμο για την ιστορική μνήμη, όπως ονομάζεται, απομακρύνθηκαν από δημόσιους χώρους αγάλματα και σύμβολα της φρανκικής περιόδου. Επίσης καθιερώθηκε ένας μηχανισμός συμβολικής, έστω, αποκατάστασης όσων καταδικάστηκαν από τα μετεμφυλιακά Ειδικά Δικαστήρια σε θάνατο ή σε βαριές ποινές μετά το 1937. «Σε αυτούς τους τάφους βρίσκεται η αληθινή ιστορία της Ισπανίας» είχε δηλώσει τότε ο γιος μιας αγωνίστριας, το λείψανο της οποίας βρέθηκε σε έναν ομαδικό τάφο σχεδόν 70 χρόνια μετά την εκτέλεσή της.

Ισως η πιο γνωστή ανοιχτή πληγή είναι η μυστηριώδης δολοφονία του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα στη Γρανάδα στις 19 Αυγούστου του 1936 από τις δυνάμεις των εθνικιστών. Το πτώμα του ποιητή δεν βρέθηκε ποτέ.

Με τον νέο νόμο μια ομάδα ιστορικών ξεκίνησε έρευνα σε ένα σημείο κοντά στον δρόμο που ενώνει τα χωριά Βιθνάρ και Αλφάκαρ. Υπήρχε η βεβαιότητα ότι εκεί ακριβώς βρισκόταν ο τάφος του ποιητή και είχε μάλιστα δημιουργηθεί εκεί ένα πάρκο με το όνομά του. Το σημείο είχε υποδείξει ένας άνθρωπος που υποστήριζε από παλιά ότι τον είχε θάψει εκεί. Η οικογένεια του Λόρκα είχε αρχικά αντιρρήσεις, αλλά στο τέλος έδωσε τη συγκατάθεσή της και οι εργασίες ξεκίνησαν τον Νοέμβριο του 2009. Αλλά το αποτέλεσμα δεν δικαίωσε όσους ήθελαν να αποδοθεί δικαιοσύνη. Δεν βρέθηκε τίποτε που να αποδεικνύει ότι εκεί είχε ταφεί ο συγγραφέας του «Ματωμένου γάμου». Το μυστήριο παραμένει άλυτο. Και μαζί του παραμένουν αναπάντητα πάμπολλα ερωτήματα από τα «πέτρινα χρόνια».

«Η Ισπανία χρειάζεται έναν έντιμο απολογισμό του προβληματικού παρελθόντος της και όχι ποινικές διώξεις ανθρώπων που έχουν το θάρρος να τον ζητήσουν» έγραψαν οι «Νew Υork Τimes», σχολιάζοντας τη δικαστική περιπέτεια του Γκαρθόν. Ο Ερνεστ Χεμινγκγουέι , αυτόπτης μάρτυρας της τραγωδίας, αναρωτήθηκε «για ποιον χτυπά η καμπάνα». Τώρα χτυπάει για τα σημερινούς Ισπανούς, για τα παιδιά και τα εγγόνια του λυσσασμένα αδελφοκτόνου πολέμου.

Η Αριστερά τρώει τα παιδιά της...

Οι κομμουνιστές τους φασίστες ή μήπως οι σταλινικοί αριστεροί τους τροτσκιστές και τους αναρχικούς; Ηρωας της ταινίας «Γη και ελευθερία» (1995) του βρετανού σκηνοθέτη Κεν Λόουτς, η οποία τιμήθηκε με το Οσκαρ καλύτερης ξένης ταινίας για το 1995, είναι ο Ντέιβιντ Καρ, ένας νεαρός κομμουνιστής που εγκαταλείπει τη βροχερή Γηραιά Αλβιώνα για να ριχτεί στις φλόγες του ισπανικού εμφυλίου. Ιδεαλιστής και αποφασισμένος, αρχικά κατατάσσεται στο ΡΟUΜ, αλλά στην πορεία αρχίζει να καταλαβαίνει ότι διεξάγει μια αδιέξοδη σκιαμαχία. Ο Καρ, όπως και ο ίδιος ο σκηνοθέτης, διατρανώνει την απογοήτευση και την πικρία του βλέποντας την Αριστερά να σπαράσσεται σε έναν δικό της, «εσωτερικό» εμφύλιο πόλεμο και να τρώει τα παιδιά της, ενώ διάφοροι φιλόδοξοι ή ιδεοληπτικοί ηγέτες της χορεύουν σε ένα ατελείωτο γαϊτανάκι αιματηρών λαθών.

Τη μέρα που η Μπανταχόθ πνίγηκε στο αίμα
Η «Λευκή Τρομοκρατία» που επέβαλε ο στρατηγός Φράνκο κορυφώθηκε στις 14 Αυγούστου 1936 με τη φοβερή σφαγή αμάχων στην πόλη Μπανταχόθ, άντρο των κομμουνιστών. Οι φαλαγγίτες με επικεφαλής τον στρατηγό Χουάν Γιάγκε προέλαυναν αστραπιαία από τη Σεβίλλη προς τη Μαδρίτη διαπράττοντας στο πέρασμά τους φρικιαστικά εγκλήματα πολέμου. Ο στρατός του Γιάγκε, αφού κατέλαβε την πόλη, μάζεψε 2.000-4.000 πολίτες και τους εκτέλεσε έναν προς έναν, πετώντας κατόπιν τα πτώματά τους σε μαζικούς τάφους. Το μακελειό έγινε γνωστό χάρη στην παρουσία των ξένων ανταποκριτών. Ο πορτογάλος ρεπόρτερ Μάριο Νέβες μετέδωσε πρώτος την είδηση της σφαγής, ενώ συγκλονιστική ήταν η μαρτυρία του αμερικανού ανταποκριτή Τζον Γουίτακερ, ο οποίος ρώτησε τον Γιάγκε σχετικά με τα κίνητρα της πράξης του για να πάρει από τον αρχιμακελάρη την απάντηση: «Ασφαλώς τους σκοτώσαμε όλους! Τι περιμένατε, δηλαδή; Να αφήσω να γίνει πάλι “κόκκινη” η Μπανταχόθ;». Η δικτατορία ύψωσε άγαλμα προς τιμήν του «Χασάπη της Μπανταχόθ» στην πόλη Σαν Λεονάρντο.

Σπαράγματα μνήμης στην Κόλαση ενός «ξένου» πολέμου
Σαμ Ράσελ,95 ετών
Ο Βρετανός που έγινε... Ισπανός
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Image
«Βρέθηκα στην Ισπανία με το πρώτο κύμα των άγγλων εθελοντών τον Σεπτέμβριο του 1936. Εκεί οι Διεθνείς Ταξιαρχίες μού έδωσαν το ψευδώνυμο “Ραϊμούντο Κασάδο” και με διέταξαν να αναφέρομαι εις το εξής ως Ισπανός. Εδωσα την πρώτη μου μάχη τον Οκτώβριο γύρω από ένα πανεπιστήμιο στα περίχωρα της Μαδρίτης. Οι Ρώσοι μάς έστελναν πυρομαχικά αλλά δεν ταίριαζαν στα όπλα μας. Σύντομα αποδεκατιστήκαμε.
Τον Δεκέμβριο είχαμε μείνει μόλις έξι Βρετανοί. Τραυματίστηκα στην πλάτη τον Ιανουάριο του ΄37 και μάλιστα από φίλια πυρά, οπότε επέστρεψα στην Αγγλία».

Λου Κέντον,101 ετών
Οδηγός ορφανών παιδιών
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Image
«Η πιο συγκλονιστική στιγμή που έζησα ήταν όταν το καλοκαίρι του 1939 έπρεπε να μεταφέρω με ένα μεγάλο λεωφορείο πίσω στην Ισπανία πολλά ορφανά παιδιά που είχαμε σώσει από τη Χώρα των Βάσκων και τα είχαμε μεταφέρει στη Βρετανία. Ο Φράνκο τα ζητούσε επίμονα πίσω. Τη στιγμή που τα άφησα στα σύνορα, στα χέρια των ισπανών στρατιωτών με τα χαρακτηριστικά τρίκορφα πηλήκια, μάτωσε η καρδιά μου. Ολα τους έκλαιγαν και μας παρακαλούσαν να τα γυρίσουμε στη Βρετανία».

Πένι Φάιουελ,101 ετών
Η «κόκκινη» νοσοκόμα
R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Image
«Με έστειλαν το 1937 στο Κουιντανάρνα αναλάβω την ιατρική περίθαλψη των συντρόφων που πολεμούσαν εκεί. Δεν θυμάμαι και πολλά από τη στιγμή που τραυματίστηκα. Θυμάμαι μόνο να ξυπνάω σε έναν αχυρώνα γεμάτο γυναικόπαιδα που φώναζαν “Αgua! Αgua!” (“Νερό! Νερό!”). Ρώτησα τον γιατρό και μου είπε πως θραύσματα από βόμβες είχαν διαπεράσει την ωμοπλάτη, τη λεκάνη και το στήθος μου. Εξαιτίας του τραυματισμού μου δεν απέκτησα ποτέ παιδιά».

Από τη δικτατορία του Μεταξά στην πρώτη γραμμή του αντιφασιστικού αγώνα
Οι 300 έλληνες μαχητές
Ελληνες της 15ης Διεθνούς Ταξιαρχίας, από τα αρχεία της ΑLΒΑ (Αbraham Lincoln Βrigade Αrchives)

Ενα όραμα διεθνιστικής αλληλεγγύης δονούσε τις ψυχές τουλάχιστων 300 (κατ΄ άλλους 400) Ελλήνων οι οποίοι αγνόησαν την απαγόρευση εξόδου από τη χώρα που είχε μόλις επιβάλει ο δικτάτορας Ιωάννης Μεταξάς για να πάνε στην Ισπανία για πολεμήσουν το τέρας του φασισμού. Εκαναν τα αδύνατα δυνατά, έφθασαν με μοναδικό όπλο την ιδεολογία τους και ρίχτηκαν στην πρώτη γραμμή στο πλευρό του Δημοκρατικού Στρατού. Εξ αυτών τουλάχιστον οι 70 σκοτώθηκαν ηρωικά προτού προλάβουν να δουν την επικράτηση του εχθρού.

Οι έλληνες ναυτεργάτες έδωσαν τον τόνο. Πολλοί κατέληξαν στην Ιβηρική Χερσόνησο κατόπιν μεθοδεύσεων της Ναυτεργατικής Ενωσης Ελλάδος (ΝΕΕ), η οποία μετά την 4η Αυγούστου 1936 είχε μεταφερθεί στη Μασσαλία. Αλλοι ταξίδεψαν και κατατάχθηκαν βοηθούμενοι από αριστερές οργανώσεις όπως η Ενωση Ελλήνων Εργαζομένων της Λυών ή απευθείας από ελληνοαμερικανούς κομμουνιστές των ΗΠΑ.

Οκτώβριος 1936. Η πρώτη οργανωμένη ομάδα αγωνιστών από την Ελλάδα φθάνει στο Αλμπαθέτε, μια πόλη 250 χλμ. νοτίως της Μαδρίτης, όπου βρισκόταν το κέντρο υποδοχής και εκπαίδευσης των Διεθνών Ταξιαρχιών. Εντάσσεται στον «Βαλκανικό Λόχο» του τάγματος «Γκεόργκι Ντιμιτρόφ» της 11ης Διεθνούς Ταξιαρχίας. Εννέα μήνες μετά, τον Ιούλιο του 1937, σχηματίστηκε επίσημα ο ελληνικός λόχος που ονομάστηκε αρχικά (και αρκούντως προσωπολατρικά, κατά το σταλινικό πρότυπο) «Νίκος Ζαχαριάδης». Κατόπιν μετονομάστηκε σε «Ρήγας Φεραίος». Τη διοίκηση του λόχου, ο οποίος εντάχθηκε στο τάγμα «Αβραάμ Λίνκολν» της 15ης Διεθνούς Ταξιαρχίας, αποτελούμενης από Ελληνοαμερικανούς, ανέλαβαν επτά έμπειροι στρατιωτικοί από την Ελλάδα.

Από τη Ρωσία κατέφθασε ο στερεοελλαδίτης Δημήτρης Σακαρέλος ωςεπικεφαλής μιας ομάδας Ελλήνων ( Νίκος Βαβούδης, Αναγνώστης Δεληγιάννης, Κυριάκος Στεφόπουλος, Δημήτρης Κατσικιώτης, Γιάννης Παντελιάς κ.ά. ) οι οποίοι εντάχθηκαν άμεσα στις Διεθνείς Ταξιαρχίες. Στον ισπανικό εμφύλιο πολέμησε και μια άκρως αμφιλεγόμενη φυσιογνωμία της ελληνικής Αριστεράς, ο Δημήτρης Γιωτόπουλος, πρώην οπαδός του Λέοντος Τρότσκι, αρχειομαρξιστής και μετά τον πόλεμο περιστασιακός στυλοβάτης του... μετεμφυλιακού κράτους της ελληνικής Δεξιάς! Ο πατέρας του καταδικασμένου ως στελέχους της τρομοκρατικής οργάνωσης «17 Νοέμβρη» Αλέξανδρου Γιωτόπουλου εντάχθηκε στο πλευρό του τροτσκιστικών καταβολών κόμματος ΡΟUΜ (Ρartido Οbrero de Unification Μarxista, δηλαδή Εργατικό Κόμμα Μαρξιστικής Ενοποίησης), με το οποίο πολέμησε και ο συγγραφέας του «1984» Τζορτζ Οργουελ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Πεμ 27 Ιαν 2011, 09:29, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Απ: R30 - Πρόσωπα

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 01 Μάης 2010, 10:29

Admin έγραψε:Αυτό το περί Μικρασιατικής καταστροφής και αποσπάσματος είναι η δεύτερη φορά που το ακούω (την πρώτη ήταν στην εκπομπή του Τριανατφυλλόπουλου) και μπορώ να πω ότι το "κλέψανε" από μας γιατί το είχαμε στο Φόρουμ από αρχές Μαρτίου και μετά το βάλαμε και στο Facebook. Κάτι κάνουμε ...
Εχεις απόλυτο δίκιο, φίλε μου. Και μπορεί να έχει ξαναγραφτεί στο παρελθόν άπειρες φορές και για πολλές περιπτώσεις, αλλά ΤΩΡΑ, στις βδομάδες που συζητάμε και διαβάζουμε για τα μέτρα και τα ΔΤΝ, εσύ το πρωτοανέφερες στο πιθανότατα άσημο αλλά σίγουρα εγκυρο Radical World.

radical30


1,5 μήνα (όχι εβδομάδες μόνο)


radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γ. Αλογοσκούφης

Δημοσίευση  Admin Παρ 30 Απρ 2010, 05:53

Αυτό το περί Μικρασιατικής καταστροφής και αποσπάσματος είναι η δεύτερη φορά που το ακούω (την πρώτη ήταν στην εκπομπή του Τριανατφυλλόπουλου) και μπορώ να πω ότι το "κλέψανε" από μας γιατί το είχαμε στο Φόρουμ από αρχές Μαρτίου και μετά το βάλαμε και στο Facebook. Κάτι κάνουμε ...
Admin
Admin
Admin

Εγγραφή : 27/09/2009
Δημοσιεύσεις : 65

https://radicalworld.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γ. Αλογοσκούφης

Δημοσίευση  radical30 Παρ 30 Απρ 2010, 05:50

Θα μπορούσε να είναι νούμερο από μια επιθεώρηση με τίτλο «Ο Αλογοσκούφης στο Λονδίνο», αλλά, φευ, πρόκειται για γεγονότα πραγματικά.
Ο πρώην υπουργός Οικονομίας -ένας από τους βασικούς υπαίτιους της οικονομικής κατάρρευσης- βρέθηκε την Τετάρτη στη βρετανική πρωτεύουσα, προσκεκλημένος να μιλήσει (μαζί με τον Γ. Παπαντωνίου) σε εκδήλωση του LSE για την ελληνική οικονομία. Από το βήμα του ομιλητή, λοιπόν, και απευθυνόμενος σε πυκνό ακροατήριο, ο Αλογοσκούφης ισχυρίστηκε -με θράσοςόχι χιλίων, αλλά... ενός εκατομμυρίου πιθήκων- ότι «οι υπουργοί Οικονομικών (στην Ελλάδα) είναι οι τελευταίοι που πρέπει να κατηγορούνται - η πίεση που ασκεί η κοινωνία στο σύνολό της για μεγαλύτερα έξοδα καθιστά εξαιρετικά δύσκολη την κατάσταση και μας κάνει πολύ αντιδημοφιλείς»!
Συμπλήρωσε δε ότι «εμείς οι υπουργοί Οικονομικών προσπαθούμε να εφαρμόσουμε μέτρα ενάντια στη θέληση των κυβερνήσεων και των πολιτών»...

Τους διασκέδασε
Οι δακρύβρεχτες κορώνες του Αλογοσκούφη προκάλεσαν θυμηδία στο ακροατήριο - θυμηδία που μετατράπηκε σε καγχασμό όταν ο ίδιος υποστήριξε ότι καμία ελληνική κυβέρνηση δεν προσπάθησε να παραπλανήσει τις ευρωπαϊκές αρχές. Αλλά τα χειρότερα για τον πρώην «τσάρο» της οικονομίας ήρθαν μετά...

Στο... απόσπασμα!
Κάποια στιγμή, λοιπόν, ένας απότους ακροατές απηύθυνε την εξής ερώτηση: «Για τη Μικρασιατική Καταστροφή εκτελέστηκαν στο Γουδί έξι πολιτικοί. Για την οικονομική καταστροφή της Ελλάδας, ποιος θα πληρώσει;»

Η απάντηση -που προκάλεσε ένα μικρό χαμό- ήρθε από μια ακροάτρια που φώναξε δυνατά: «Ο Αλογοσκούφης πρέπει να εκτελεστεί!»

Κατόπιν όλων αυτών δεν πρέπει να μας εκπλήσσει το ότι ο πρώην υπουργός προσήλθε στην εκδήλωση με σωματοφύλακες! Αν συμβαίνουν αυτά στο Λονδίνο, μπορούμε να φανταστούμε τι θα γίνει σε περίπτωση που ο Αλογοσκούφης αποφασίσει να εμφανιστεί σε παρόμοια εκδήλωση στην Αθήνα...

Κ.Π.
πηγη: TA NEA on-line
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Έλενα Παναρίτη

Δημοσίευση  radical30 Παρ 30 Απρ 2010, 05:27

Του Δηµήτρη Μητρόπουλου - 29/4/2010

ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ Τίνα Μπιρµπίλη, έρχεται η Ελενα Παναρίτη! Στον αστερισµό του Παπανδρεϊσµού υπάρχει πάντα µια καλοσπουδασµένη κυρία µε αέρα εξω τερικού και τη φόρα της πολιτικής φιλοδοξίας. Αρχικά το όνοµά της δεν είναι γνωστό παρά µόνο σε αυτούς που είναι στο σύστηµα, αλλά µια κυβερνητική θέση βοηθά στην εξοικείωση µε το µέγα πανελλήνιον.

Η ΠΑΝΑΡΙΤΗ έρχεται από τις όχθες της Αµερικής. Εχει περάσει από τα πανεπιστηµιακά campus των ΗΠΑ και από την Παγκόσµια Τράπεζα. Είναι επίσης γνωστή του Νίκου Παπανδρέου. Εξέπληξε πολλούς όταν βρέθηκε στο νούµερο δύο της λίστας Επικρατείας, πίσω από τον Γιάννη Ραγκούση. Αυτό µπέρδεψε µάλιστα ορισµένους που νόµισαν πως η τοποθέτηση ήταν προοίµιο για να της ανατεθεί κάποιο από τα υφυπουργικά χαρτοφυλάκια του οικονοµικού επιτελείου. Η αλήθεια ήταν διαφορετική. Το νούµερο δύο του Επικρατείας ήταν προορισµένο για τη νοµικό Γλυκερία Σιούτη.
Την απέσυραν την ενδεκάτη ώρα µπρος στον φόβο της προεκλογικής αποκάλυψης ότι είχε υπάρξει νο µικός παραστάτης του Μιχάλη Χριστοφοράκου της Ζίµενς. Κάπως έτσι εκτοξεύθηκε η Ελενα.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ χάσει χρόνο. Οικονοµολόγος µε γνώση θεµάτων ανάπτυξης, µπαινοβγαίνει στο Μέγαρο Σταθάτου - το γνωστό υποκατάστηµα του Γραφείου Πρωθυπουργού στην Ηροδότου. Η ενδοκυβερνητι κή εντύπωση είναι πως έχει παίξει έναν ρόλο άτυπου οικονοµικού συµβούλου του Μαξίµου. Ο Ηρακλής Πολεµαρχάκις - που κατέχει τύποις τη θέση - έχει πάντα τα φεγγάρια του στη σχέση µε τον Παπανδρεϊσµό. Ωστόσο, η Ελενα βλέπει πιο ψηλά και όχι πολύ µακριά. Κινείται εδώ και αρκετό καιρό στο πνεύµα του ανασχηµατισµού.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ είναι πως διάφορα µέλη της οικογένειας Παπανδρέου δεν χάνουν την ευκαιρία σε ποικίλες κοινωνικές συναντήσεις να συζητούν µε φίλους τους - ενίοτε δε και µε συνεργάτες του Γιώργου - για το πώς θα ανασχηµα τισθεί η κυβέρνηση. Τη βεβαιότητα του ανασχηµατισµού έχει µεταδώσει η Ελενα και σε διάφορες ξένες πρεσβείες όπου εµφανίζεται. Το υπονοούµενο ήταν ότι τον Σεπτέµβριο θα έµπαινε στην κυβέρνηση. Το ΔΝΤ έχει µάλλον επιταχύνει το χρονοδιάγραµµα.

Η ΕΙΣΟΔΟΣ στο υπουργικό σχήµα προϋποθέτει συµµαχίες. Πιστή στη λογική του
«networking» - «δικτύωση» για τους µη έχοντες σπουδάσει σε αµερικανικόπανεπιστήµιο - η Ελενα αξιο ποίησε το προηγούµενο εξάµηνο για να καλλιεργήσει εκλεκτικές σχέσεις, όπως, ας πού µε, µε τον Θεόδωρο Πάγκαλο. Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης δεν στερείται ειδικού βάρους και δεν είναι κακό να έχεις τη συµπάθειά του.
Από την άποψη αυτή, η Παναρίτη κινείται σω στά. Για να δούµε αν θα «αριβάρει» τελικά σε κυβερνητική καρέκλα.


πηγή: TA NEA on-line

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Image
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Empty Γ. Α. Παπανδρέου

Δημοσίευση  radical30 Τετ 28 Απρ 2010, 13:14

R30 - Πρόσωπα - Σελίδα 2 Giorga13 Η βουτιά του Γιώργου και το ΔΝΤ

της Κατερίνας Γκίκα - πηγή:protagon.gr 28/4/2010

Τον τελευταίο καιρό, πολλές φορές οι συνεργάτες του Έλληνα πρωθυπουργού τον έχουν ακούσει να διαπιστώνει στωικά ότι «η μεταχείριση που μας επιφυλάσσουν οι αγορές είναι ένα ντους, κρύο και ζεστό εναλλάξ»… Και άλλες τόσες, όσοι ζούνε από κοντά την αγωνία του, τον βλέπουν απόμακρο παρά την αποφασιστικότητά του, να αυλακώνουν οι έγνοιες το πρόσωπό του.

Όμως ο Γιώργος ξέρει να προσαρμόζεται στις δύσκολες συνθήκες και δεν χάνει ευκαιρία να το αποδεικνύει. Όσοι τον είδαν να αναγγέλλει επίσημα το αίτημα για τη ενεργοποίηση του μηχανισμού στήριξης της Οικονομίας από το ακριτικό Καστελόριζο, αναρωτήθηκαν ποιος λόγος υπήρχε να διαλέξει τις βαρκούλες που πλέανε στα ήρεμα κύματα μέσα στο φως του Αιγαίου, δίνοντας μιαν ειδυλλιακή εικόνα, αναντίστοιχη με τις πολεμικές στιγμές που ζει η χώρα. Ακόμα περισσότερες απορίες προκάλεσε όμως στη συνέχεια ο Γιώργος Παπανδρέου στους ανθρώπους που τον συνόδευαν, όταν συνεργάτες και δημοσιογράφοι αμέσως μετά την δήλωση με φόντο το γραφικό λιμάνι τον έχασαν μέσα απ΄ τα μάτια τους για περίπου μισή ώρα!

Οι μόνοι που δεν ανησύχησαν ήταν οι άνδρες της προσωπικής τους ασφάλειας που τον ξέρουν καλά και γνωρίζουν που καταφεύγει μετά από γεγονότα που του ασκούν υψηλή πίεση. Ο Πρωθυπουργός, όπως μου εκμυστηρεύτηκε άνθρωπος -μέλος της αποστολής- πέταξε ευθύς αμέσως ανακουφισμένος την γραβάτα και το κοστούμι, φόρεσε το μαγιό του και βούτηξε ανυπόμονα στην παραλία πίσω από το λιμάνι.
Δροσερός και ανανεωμένος εμφανίστηκε μισή ώρα μετά στο παραλιακό ταβερνάκι όπου είχαν ήδη πιάσει καρέκλες τα μέλη της κυβέρνησης του που τον συνόδευαν. «Πήγα κι έριξα μια βουτιά», τους είπε, σαν να έλεγε το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου, εξηγώντας παράλληλα τις ευεργετικές ιδιότητες της θάλασσας και του ήλιου σε περιπτώσεις έντονου στρες.

Αυτό το προσυπογράφουν και οι ψυχοθεραπευτές που ασχολούνται ειδικότερα με ανθρώπους που βιώνουν καταστάσεις έντονης πίεσης.

Ο επίλογος ήταν αναμενόμενος… Λίγο πριν ανεβεί στο Σινούκ με προορισμό την Ρόδο, ο Πρωθυπουργός ήπιε ένα -δυο ουζάκια έφαγε λιτά, κατά πως το συνηθίζει και φρόντισε να χαλαρώσει, μπροστά στις επόμενες δυσκολίες.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης