Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
43 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 43 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της»

Πήγαινε κάτω

«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της» Empty «Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της»

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 12 Οκτ 2014, 12:48

«Η πολιτική διαφθορά, στο μεγαλείο της»

[...] H αποκοπή της πολιτικής από την πραγματικότητα της κοινωνίας μας, εγκαταλείπει
τα ουσιώδη του βίου μας - το ψωμί μας από το μέλλον των παιδιών μας, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια και την ποιότητα της ζωής μας - στα χέρια ανίκανων και συχνά φαύλων ανθρώπων, που κάνουν καριέρα παίζοντας με την κατασκευή εντυπώσεων, για να συνεχίσουν
οι ίδιοι να ζουν βίο πριγκήπων,αν και τυχάρπαστοι.

Όταν ο «υπουργός» κ. Ντινόπουλος συντάσσεται με την πολιτική του αντίπαλο κ. Δούρου, προκειμένου να μη διερευνηθούν και τιμωρηθούν κοινωνικά εγκλήματα πλαστογραφίας και κακουργήματα ιταμής αδικοπραγίας, το κάνει, προφανέστατα, επειδή παίζει την επανεκλογή του στη Β΄ Αθηνών – θέλει να κερδίσει εντυπώσεις φιλολαϊκού πολιτευτή, σε σύγκριση με τον κομματικό του συνυποψήφιο κ. Κυριάκο Μητσοτάκη.

Και την ίδια ώρα, ο πρωθυπουργός κ. Σαμαράς, που έχει ο ίδιος αποφασίσει να επιλέξει και τολμήσει να συμπεριλάβει - στην κυβέρνηση διαχείρισης μιας ολοκληρωτικής καταστροφής, αναιδέστατους «ταβλαδόρους» τύπου Ντινόπουλου, επαίρεται και κομπάζει για φαντασιώδεις και ανυπόστατες επιτυχίες.

Δεν διανοείται να διαλεχθεί δημόσια με την ακομμάτιστη, ρεαλιστική δημοσιογραφία, που τεκμηριώνει ατράνταχτα την πιστοποίηση ότι, πέντε χρόνια τώρα, η Ελλάδα τρέχει τροχάδην επιτόπου, μένοντας στο ίδιο τέλμα της διάλυσης και καταστροφής: Το πελατειακό κράτος άθικτο, η θεσμοποιημένη διαφθορά και αδικία ανέπαφη.


Χρήστος Γιανναράς                                                        
Οικονομ. Καθημερινή
(04.10.04)


***************************

Που εδρεύει και ποιά έντυπα την εκπροσωπούν, αυτή την << ακομμάτιστη, ρεαλιστική δημοσιογραφία, που τεκμηριώνει ατράνταχτα την πιστοποίηση ότι, πέντε χρόνια τώρα...>>, που τιμά ο κ. Γιανναράς,  όπως κι εμείς οι αναγνώστες, αλλά δεν την βρίσκουμε;  Μήπως προσθέτει σ΄αυτές τις "ακομμάτιστες'' και την ''Καθημερινή, με την οποία συνεργάζεται;

Δεν το έχω για αφελή, το αντίθετο. Στα μάτια μου είναι  ένας καλός επιστήμονας, ίσως ένας διανοούμενος της σημερινής ελληνικής κοινωνίας, συντηρητικός δεξιόστροφα αλλά και δημοκράτης. Σίγουρα τα περισσότερα άρθρα του είναι σοβαρά και η άποψη του πάντα τεκμηριωμένη, χωρίς ακρότητες, αλλά αναγνώσιμη παραταξιακά. Νόμος, Τάξη, Δικαιοσύνη, Θρησκεία και Πολιτική τα θέματά του. Σίγουρα δεν είναι λαϊκιστής, όπως δεν είναι ένας λαϊκός άνθρωπος.

Αν εκείνος, όταν δημοσιογραφεί, είναι ειλικρινής και δεν λέει και ξελέει, μπορεί να κοιμάται ήσυχος τον ύπνο του δικαίου. Αλλά δεν αρκεί ένα άρθρο, όσο καλό και αν είναι, και που δεν είναι το Κύριο ούτε πρωτοσέλιδο, να μετατρέψει την ναυαρχίδα της διαπλοκής και τους δημοσιογραφικά και ηθικά έκθετους ιδιοκτήτες της, σε έντυπο που εκπροσωπεί μιαν <<ακομμάτιστη δημοσιογράφία>>. Δεν το αντιλαμβάνεται;
Μα το ξαναλέω: Δεν το έχω για αφελή. Το αντίθετο!!

@Radical30
dimivardavas@gmail.com

Αναφέρω το mail μου, επειδή το σχόλιό μου κοινοποιήθηκε τόσο στον ίδιο, όσο και στην εφημερίδα.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης