Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ο ορισμός του 'Ελληνα EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
50 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 50 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ο ορισμός του 'Ελληνα

Πήγαινε κάτω

Ο ορισμός του 'Ελληνα Empty Ο ορισμός του 'Ελληνα

Δημοσίευση  radical30 Τρι 12 Μαρ 2013, 06:56


Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ
Πολύ επιτυχημένος ο ορισμός, δυστυχώς !.....

Σε διαγωνισμό που έγινε στην Ουάσινγκτον, για τον καταλληλότερο χαρακτηρισμό ενός λαού που θα παρουσιάζει καλύτερα την ψυχολογία του, πήραν μέρος περίπου ένα εκατομμύριο άτομα. Δεκαπενταμελής επιτροπή από επιστήμονες επέλεξε ομόφωνα και βράβευσε τον δικαστή Ν. Κέλλυ για τον επιτυχημένο χαρακτηρισμό του Έλληνα.

«Μπροστά στο δικαστήριο της ... αδέκαστης ιστορίας», γράφει ο δικαστής, «ο Έλληνας αποκαλύφθηκε πάντοτε κατώτερος από τις περιστάσεις, αν και από διανοητική άποψη, κατείχε πάντοτε τα πρωτεία. Ο Έλληνας είναι ευφυέστατος αλλά και εγωιστής, δραστήριος αλλά και αμέθοδος, φιλότιμος αλλά γεμάτος προλήψεις, θερμόαιμος, ανυπόμονος αλλά και πολεμιστής.

Έκτισε τον Παρθενώνα και αφού μέθυσε από την αίγλη του, τον άφησε αργότερα να γίνει στόχος των έριδων, ανέδειξε τον Σωκράτη για να τον δηλητηριάσει, θαύμασε τον Θεμιστοκλή για να τον εξορίσει, υπηρέτησε τον Αριστοτέλη για να τον καταδιώξει, γέννησε τον Βενιζέλο για να τον δολοφονήσει. Έκτισε το Βυζάντιο για να το εκτουρκίσει, έφερε το 21 για να το διακυβεύσει, δημιούργησε το 1909 για να το λησμονήσει. Τριπλασίασε την Ελλάδα και παραλίγο να τη θάψει.

Κόπτεται τη μία στιγμή για την αλήθεια και την άλλη μισεί αυτόν που αρνιέται να υπηρετήσει το ψέμα. Παράξενο πλάσμα, ατίθασο, περίεργο, εγωπαθές και σοφό-μωρο, ο Έλληνας.

Λυπηθείτε τον, θαυμάστε τον, αν θέλετε. Κι αν μπορείτε, προσπαθήστε να τον ταξινομήσετε».

Ν. Κέλλυ

--------------------


Και στη συνέχεια… η αντίφαση:


Revival of Nemean ancient games!
... και διηγώντας τα να κλαίς .....


http://vimeo.com/m/54767172

Να βλέπεις ξένους να δακρύpζουν στον τόπο τον δικό σου, για παλιά μαγαλεία της δικής σου Πατρίδας... ε, είναι συγκινητικό.

Μου το έστειλε φίλος (τον ευχαριστώ) και μου θύμισε κάτι που είχα να ακούσω ...από τα σχολικά μου χρόνια!

Ότι δεν υπήρχαν μόνο οι Ολυμπιακοί αγώνες (τα Ολύμπια, προς τιμή του Διός), αλλά και άλλα, επαναλαμβανόμενα ανά 4-ετία ή 3-ετία αγωνίσματα, σε διάφορα μέρη της αρχαίας Ελλάδας...

Ξαναθυμάμαι τώρα τα ονόματα ): τα Πύθια... τα Νέμεα... τα Ίσθμια... Αυτά ήταν τα πιο γνωστά. Και να τώρα που, μετά τόοοοσα χρόνια, μου τα ξαναθύμισε αυτό το video.!

Έστω και μόνο για την προσπάθεια του ανθρώπου που ανακάλυψε το αρχαίο στάδιο, που κατόρθωσε να το "αναστυλώσει" μετά τέσσερις σχεδόν δεκαετίες προσπαθειών, και που πέρυσι (2012) αποπειράθηκε μια αναβίωση των Νεμέων, με διεθνή μάλιστα συμμετοχή, αξίζει να του αφιερώσετε τα 5-6 λεπτά που διαρκεί το video.

Και να το απολαύσετε!!!


Φρύνη Καρ.
Αντιγραφή: @Radical30


radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης