36 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 36 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (Tέλος Α' γύρου) Empty 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (Tέλος Α' γύρου)

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 16 Δεκ 2012, 12:18

16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (τέλος Α' γύρου)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-2 cheers

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την 30η του νίκη στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιώνιου, καθώς επιβλήθηκε των «κυανέρυθρων» με 2-1 κι έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του για το πρωτάθλημα στο 2012.

Σ' ένα ματς που ήταν μονόλογος για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν τρία δοκάρια (!) δύο με τον Μήτρογλου κι ένα με τον Τζιμπούρ, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με τον Αραβίδη, όμως οι Πειραιώτες γύρισαν το ματς με το αυτογκόλ του Σπυρόπουλου και το γκολ του Τζιμπούρ.

Ενταση και διακοπή στο φινάλε με τον Σπάθα να πηγαίνει για 5 λεπτά στα αποδυτήρια και τον Γαλλοαλγερινό άσο του Ολυμπιακού να πηγαίνει στην εξέδρα των οπαδών του Πανιώνιου για να τους ηρεμήσει!

Χωρίς εκπλήξεις οι 11άδες

Ο «Ελέ» παρέταξε τον Πανιώνιο με Περιστερίδη στο τέρμα, Σπυρόπουλο, Αυλωνίτη, Ρόκα, Κούρο στην άμυνα, Ρόβα, Γουνδουλάκη, Ρόκα στο κέντρο, εξτρέμ τους Οκόγιε, Αραβίδη και στην κορυφή τον Καμπάνταη.

Ο Ζαρντίμ είχε τον Κάρολ στο τέρμα, Μανιάτη, Μανωλά, Κοντρέρας, Χολέμπα στην άμυνα, Μοντέστο, Γκρέκο, Ιμπαγάσα στον άξονα, Μασάντο, Αμπντούν στα «φτερά» και Τζιμπούρ στην κορυφή.

Φλύαρη υπεροχή του Ολυμπιακού και δυο... γκολάρες!

Ο Ολυμπιακός ήλεγχε το ματς από το ξεκίνημά του με τον Πανιώνιο να πατάει στην αντίπαλη δυο φορές με τον Αραβίδη και στη μια να σκοράρει! Οι «κυανέρυθροι» είχαν ένα καλό σουτ με τον φορ τους στο 3' κι έκτοτε δεν ξανά απείλησαν την εστία του Κάρολ με τον Ολυμπιακό να παίρνει τα ηνία.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να επιτεθούν από την «καλή» τους πτέρυγα, την αριστερή με Αμπντούν, Χολέμπας, ενώ παρά την παρουσία του Ιμπαγάσα στον άξονα, δεν πέρασαν κάθετες πολλές κάθετες μπαλιές στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Παρότι οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή πλην ενός σουτ του Μασάντο δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Περιστερίδη. Ώσπου φτάσαμε στο 25ο λεπτό, όπου ο Κοντρέρας δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα, ο Αραβίδης την έκλεψε, τον «άδειασε» και με εξαιρετικό σουτ από δύσκολη γωνία νίκησε τον Κάρολ για να κάνει το 1-0!

Η χαρά των γηπεδούχων ωστόσο, δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 30ο λεπτό, ο Μασάντο σέντραρε από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι κι ο Σπυρόπουλος, στην προσπάθειά του να διώξει, έκανε στραβοκλωτσιά και η μπάλα κατέληξε στη δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Περιστερίδη για να γίνει το 1-1!

Ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια, ωστόσο, έχασε διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Τζιμπούρ να μην μπορεί να νικήσει στο τετ α τετ τον Περιστερίδη και τον Μοντέστο να παίρνει το «ριμπάουντ» και να στέλνει τη μπάλα απελπιστικά άουτ από καλή θέση!

Τρία δοκάρια, γκολ, αποβολή και διακοπή!

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ζαρντίμ έριξε στο ματς τον Μήτρογλου αντί του Γκρέκο, με τον «Γερμανό» να πηγαίνει στην κορυφή, τον Μασάντο στο κέντρο και τον Τζιμπούρ στο δεξί άκρο. Στο 51' κι ο «Ελέ» έκανε την πρώτη του αλλαγή ρίχνοντας στο ματς τον Μενδρινό, αντί του Γουνδουλάκη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος κι έχασαν διπλή ευκαιρία στο 53' με τον Αμπντούν να κερδίζει κόντρα, να μπαίνει στην περιοχή
και να σουτάρει, όμως ο Περιστερίδης έδιωξε! Ο Αλγερινός πήρε το «ριμπάουντ» γύρισε στον Μήτρογλου που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Τζιμπούρ και βρήκε στο δοκάρι του Περιστερίδη!

Στο 61' οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κι άλλο δοκάρι, με τον Μήτρογλου να εκτελεί φάουλ και τη μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Περιστερίδη!
Ο Ολυμπιακός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στην επανάληψη με τον Κάρολ να είναι θεατής του αγώνα.

Οι Πειραιώτες ενέτειναν την πίεσή τους κι ο Ζαρντίμ φρεσκάρισε το κέντρο βάζοντας τον Φουστέρ αντί του Μασάντο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να… τσακώνεται με τα σίδερα κι ο Μήτρογλου στο 74' «σημάδεψε» με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη!

Τελικά η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε στο 82'. Ο Ιμπαγάσα σέντραρε από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Μήτρογλου πήρε την κεφαλιά κι ο Τζιμπούρ εξ επαφής απλά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Περιστερίδη για να διαμορφωθεί το τελικό 1-2.

Δυο λεπτά μετά το γκολ του Ολυμπιακού, ο Κουλουχέρης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κι ακολούθησε... ροντέο! Οπαδοί του Πανιώνιου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και φώναζαν συνθήματα κατά του Σπάθα, με τον Πειραιώτη ρέφερι να πηγαίνει για 5 λεπτά στα αποδυτήρια! Το ματς τελείωσε έπειτα από οκτώ λεπτά καθυστερήσεων με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στο +11 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και να κλείνουν με θετικό πρόσημο το 2012.

ΣΚΟΡΕΡ: 25' Αραβίδης – 30' αυτ. Σπυρόπουλος, 82' Τζιμπούρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΔΟΚΑΡΙ: 53' Τζιμπούρ, 61' Μήτρογλου, 74' Μήτρογλου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 15' Αραβίδης, 51' Κουλουχέρης, 70' Μενδρινός
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 84' Κουλουχέρης (2η κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Αυλωνίτης, Ρόκας (69' Γιαννούλης), Κούρος, Ρόβας (90' Ανδράλας), Γουνδουλάκης (51' Μενδρινός), Οκόγιε, Καμπάνταης, Αραβίδης, Κουλουχέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Μανιάτης, Μοντέστο, Μασάντο (67' Φουστέρ), Ιμπαγάσα, Τζιμπούρ, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μανωλάς, Γκρέκο (46' Μήτρογλου), Αμπντούν (90+3' λ.τ. Παπάζογλου).

============

ΒΕΡΟΙΑ - ΒΑΖΕΛΙΑΚΟΣ 4-0 Sad

Δήλωση με πολλές αιχμές έκανε ο Γιάννης Αλαφούζος στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, με αφορμή τη χθεσινή ήττα των «πρασίνων» απο τη Βέροια, την οποία χαρακτηρίζει ντροπιαστική. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ αφήνει να εννοηθεί ότι θα προχωρήσει σε βαθιές τομές μέσα στην ομάδα, ενώ φαίνεται να συνδυάζει τη χθεσινή κάκιστη εικόνα των «πρασίνων» με την αναθέρμανση της υπόθεσης του πρίγκιπα Φεϊζάλ.

Αναλυτικά η δήλωση του Γιάννη Αλαφούζου:

«Η ντροπιαστική ήττα του Παναθηναϊκού στη Βέροια δεν πρόκειται να μείνει χωρίς συνέπειες. Κάνουν λάθος όσοι νομίζουν ότι δεν αντιλαμβάνομαι τι έχει συμβεί και τι συμβαίνει στον Παναθηναϊκό. Έδωσα σε πολλούς ανθρώπους την ευκαιρία, ξεχνώντας το παρελθόν, να συμπράξουν στην προσπάθεια για την σωτηρία και την αναγέννηση του Παναθηναϊκού και αυτοί το εξέλαβαν σαν αδυναμία ή αφέλεια.

Όποιος θέλει να βάλει χρήματα στον Παναθηναϊκό και να αναλάβει τη διοίκησή του, συμπεριλαμβανομένης της Αυτής Υψηλότητας και των εμφανών και αφανών υποστηρικτών του, είναι ευπρόσδεκτος.

Όσο όμως εγώ θα ηγούμαι αυτής της προσπάθειας, ο δρόμος της σωτηρίας θα περάσει μέσα από την κάθαρση που εγώ κρίνω απαραίτητη για τη δημιουργία ενός Παναθηναϊκού ηθικού, έντιμου και απελευθερωμένου από κάθε μορφής συμφέροντα και σκοπιμότητες».

Newsroom ΔΟΛ

Μεγάλης έκτασης και σημασίας νίκη πανηγύρισε η Βέροια επί του Παναθηναϊκού, για την 15η αγωνιστική της Super League. Η «βασίλισσα του βορρά» συνέτριψε 3-0 τους «πράσινους», χάρη στα γκολ των Ιωάννου (14', 44') και Μπαργκάν (55') και πέτυχε την δεύτερη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη που κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 3-0 σε παιχνίδι πρωταθλήματος μετά από 14 χρόνια (12 Απριλίου 1998- Βέροια - ΟΦΗ 3-0) σκαρφάλωσε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε 9ος μετά από 15 αγωνιστικές.

Τα αρχικά πλάνα...

Ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης παρέταξε την Βέροια με σύστημα 4-4-1-1 και τον Λόπεζ κάτω από τα δοκάρια. Στο δεξί άκρο της άμυνας τοποθέτησε τον Γεωργιάδη, στο αριστερό τον Αμαραντίδη και κεντρικό δίδυμο τους Καλί και Ορέστες. Στη μεσαία γραμμή επέλεξε τους Γεωργέα και Καφέ, δεξιά τον Ολαϊτάν, αριστερά τον Γκιγιέρμο και πίσω από τον προωθημένο Ιωάννου τον Μπαργκάν.

Από την άλλη πλευρά, ο Χουάν Ραμόν Ρότσα που δεν μπορούσε να υπολογίζει στους ανέτοιμους Κουίνσι και Μπουμσόνγκ επέλεξε σύστημα 4-3-2-1, με τον Καρνέζη στη θέση του τερματοφύλακα, δεξιά στην άμυνα τον Μαρίνο, αριστερά τον Σπυρόπουλο και σέντερ μπακ τους Βύντρα και Βελάσκες. Αμυντικά χαφ επέλεξε τους Βιτόλο και Ζέκα, δεξιά τον Μαυρία, αριστερά τον Χριστοδουλόπουλο και πίσω από τον Τοτσέ σε ελεύθερο ρόλο τον Σισοκό.

«Χτύπησε» δύο φορές με τον Ιωάννου

Η Βέροια από το ξεκίνημα του αγώνα έδειξε τη διάθεση να πρεσάρει ψηλά, και κυρίως με τους Ολαϊτάν και Μπαργκάν να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός αρκέστηκε σε ένα πιο παθητικό ρόλο και αναλώθηκε σε αβίαστα λάθη στο χώρο του κέντρου. Το πρέσινγκ των γηπεδούχων απέφερε καρπούς μόλις στο 14', όταν ο Ολαϊτάν αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, πάσαρε κάθετα στον Ιωάννου και ο Έλληνας επιθετικός με πλασέ έκανε το 1-0. Αμέσως μετά το γκολ της Βέροιας, οι «πράσινοι» προσπάθησαν για ένα 10λεπτο να αντιδράσουν, όμως παρά το γεγονός ότι είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία μπροστά από την εστία του Λόπεζ.

Στο 26' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με τον Χριστοδουλόπουλο, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Λόπεζ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι παίκτες του Ρότσα προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, όμως η πίεση των γηπεδούχων τους ανάγκαζε σε πολλά λάθη. Στο 40' η Βέροια έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ με τον Αμαραντίδη, η κεφαλιά του οποίου έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Καρνέζη.

Ότι δεν κατάφερανστο 40' οι γηπεδούχοι το πέτυχαν τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Ιωάννου και πάλι. Ο Γεωργιάδης μπήκε στην περιοχή από δεξιά, πρόλαβε τον Καρνέζη και έβγαλε τη σέντρα και ο επιθετικός της Βέροιας με κεφαλιά έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Ο Μπαργκάν «κλείδωσε» το «τρίποντο»

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ανέβηκε ψηλά για να πιέσει και να πετύχει κάποιο τέρμα για να μπει ξανά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα να αφήσει πολλούς κενούς χώρους στην άμυνα του. Από την άλλη πλευρά, η Βέροια δεν άλλαξε τον τρόπο παιχνιδιού της, έδωσε μεγαλύτερη προσοχή στο ανασταλτικό κομμάτι και προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα. Στο 49' ο Ολαϊτάν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Βελάσκες, βγήκε απέναντι από τον Καρνέζη αλλά το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε ο Έλληνας γκολκίπερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έφυγε ξανά στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο. Η πίεση των παικτών του Δημήτρη Καλαϊτζίδη συνεχίστηκε και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες με τους Ιωάννου (52') και Γκιγιέρμο (53') για να πετύχουν και τρίτο γκολ.

Ότι δεν κατάφερε ο Γκιγιέρμο στο 53' το πέτυχε ο Μπαργκάν στο 55'.
Ο επιθετικός των γηπεδούχων με σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής νίκησε τον Καρνέζη και έκανε το 3-0. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να πετύχουν κάποιο τέρμα χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Με τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω εισόδου οπαδών στο αγωνιστικό χώρο, όμως αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο και η Βέροια πανηγύρισε την δεύτερη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα και σκαρφάλωσε στην 12η θέση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις:

Βέροια (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεζ, Γεωργιάδης, Ορέστες, Αμαραντίδης, Καλί, Γεωργέας, Καφές, Ολαϊτάν (86΄ Καλτσάς), Γκιγιέρμο, Μπαργκάν, Ιωάννου (88΄ Κόστλι)

Παναθηναϊκός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Καρνέζης, Σισοκό, Βιτόλο, Μαυρίας (71΄ Χουχούμης), Τοτσέ, Χριστοδουλόπουλος (59΄ Σο), Ζέκα, Μαρίνος, Βύντρα, Σπυρόπουλος (82΄ Μπαρμπαρούσης), Βελάσκες

Κίτρινες: Γεωργιάδης, Γεωργέας, Ολαϊτάν, Μπαργκάν - Μαρίνος, Σισοκό

Επιμέλεια: Ορέστης Συντελής