Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
34 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 34 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ

Πήγαινε κάτω

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ Empty ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΠΑΠΑΚΑΛΙΑΤΗΣ

Δημοσίευση  radical30 Τρι 04 Δεκ 2012, 07:27




Το Αν...

της Μαρίας Φραγκουλοπούλου


Αν δεν είχαμε κλείσει εισιτήρια από την Πέμπτη ακόμα στην ουρά θα ήμασταν. Σάββατο βράδυ και το Mall στις δόξες του. Τελευταία φορά που είδα αυτόν τον πανζουρλισμό, πρέπει να ήταν πρίν από 2-3 χρόνια, κάποια από τις τελευταίες Κυριακές του χρόνου που τρέχουν όλοι να προλάβουν τα ψώνια τους. Το πάρκινγκ τίγκα, και αν οι κυλιόμενες σκάλες ήταν επί πληρωμή, είχες κάνει την τύχη σου. Τραπεζάκι για καφέ ούτε για δείγμα, ούτε καν στα όρθια.

Με το νεφρί στο πάτωμα, ποπ κόρν και αναψυκτικά στο χέρι, τολμώ να ζητήσω από μια κυράτσα –που περιμένει την άλλη θείτσα να φέρει το δίσκο με τα σουβλάκια- μια καρέκλα που μοιάζει να περισσεύει, καθώς φιλοξενεί μπουφάν, μαντήλες και τσάντες. Μου δάγκωσε το καρύτσαβλο, αρνήθηκε αγενέστατα να μου την δώσει, κι εμείς καταλήξαμε να αλλάζουμε κέντρο βάρους πότε στο ένα πόδι πότε στο άλλο ως άλλοι πελαργοί.

Ο πειρασμός μεγάλος να εξασκήσω τα γαλλικά μου και περνώντας δήθεν τυχαία από δίπλα της -με ένα Βουγιουκλακίστικο «ωωωωω, με συγχωρείτε ήταν τυχαίο» να την λούζω με ό,τι κράταγα στα χέρια, αλλά επικράτησε η λογική και το συναίσθημα πως δεν θα άντεχα να περιμένω μισή ώρα στην ουρά για να πάρω άλλα. Ασε που αν το έκανα πράξη, μπορεί να έχανα την ταινία. Α! Ναι! Η ταινία! Γι αυτήν θέλω να πώ.

Όλα ξεκινούν με την Μοναξιά. Από τα καμώματά της ξετυλίγονται δύο ιστορίες, ταυτόχρονες, κρατώντας κοινό παρονομαστή το αφεντικό της. Και όλα κυλούν και ανατρέπονται, με αρκετό ενδιαφέρον σε ένα περίπλοκο σενάριο όπου μιλά για την ομορφιά και την τρέλα του απόλυτου έρωτα, την απελπισία και την απόγνωση της απόλυτης μοναξιάς.

Αυτές οι δύο ιστορίες προχωρούν παράλληλα με δόσεις ανατροπών, δουλευμένες, σκηνοθετημένες με όρεξη και μεράκι. Και, ναι, οκ μπορεί να «φέρνει» λίγο στον «Απρόσμενο έρωτα» με την Γκουίνεθ Πάλτροου, αλλά κινείται σε έναν κόσμο αποκλειστικά δικό της και δικό μας. Στον κόσμο των σχέσεων, της κρίσης, της ανεργίας, που κάνουν το πέρασμά τους από την ταινία διακριτικά μεν, πειστικότατα δε, με έξυπνες και όχι μίζερες σκηνές. Η ταινία ακροβατεί ανάμεσα στο τότε και στο τώρα.

Η μαγκιά του Παπακαλιάτη είναι ότι σε ταξιδεύει, σε παρασέρνει για ένα δίωρο μουσικά, αισθητικά, σεναριακά, σκηνοθετικά. Υπέροχες εικόνες από την όμορφη Αθήνα, στα σκαλοπάτια της Πλάκας με τις βουκαμβίλιες, που δένει με την ευτυχία του ζευγαριού, και από την άλλη η γκρίζα Αθήνα των διαδηλώσεων και των ΜΑΤ όταν τα πράγματα «σκουραίνουν». Μάρω Κοντού και Γιώργος Κωνσταντίνου χρησιμοποιούνται αξιέπαινα, κλείνοντας το μάτι στο παλιό ελληνικό σινεμά, κι εσύ με την σειρά σου ψιλοδακρύζεις.

Θέλει θάρρος και ταλέντο να κάνεις κάτι δημιουργικό. Και ο Χριστόφορος το ‘χει το άστρο αυτό. Φεύγοντας, μπαίνεις το παιχνίδι και αρχίζεις να αναρωτιέσαι πως θα ήταν «Αν…».


πηγή: protagon.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης