Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΜΠΑΣΚΕΤ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Απρίλιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
51 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 51 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΜΠΑΣΚΕΤ

Πήγαινε κάτω

ΜΠΑΣΚΕΤ Empty Απ: ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευση  radical30 Τρι 12 Ιουν 2012, 10:25


Ο μεγάλος αποχαιρετισμός: Τέλος ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς από Παναθηναϊκό

Τρίτη, 12 Ιούνιος 2012 16:43

ΜΠΑΣΚΕΤ Zots2

Παρελθόν και επίσημα αποτελεί ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, όπως ανακοίνωσε σήμερα (12/06) το μεσημέρι το «τριφύλλι». Οι δρόμοι των «πρασίνων» με τον Σέρβο προπονητή χωρίζουν μετά από 13 διαδοχικά χρόνια και έντεκα πρωταθλήματα, πέντε Ευρωλίγκες και επτά Κύπελλα Ελλάδας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:


«Η ΚΑΕ Παναθηναϊκός βρίσκεται στη δυσάρεστη θέση να ανακοινώσει το τέλος της συνεργασίας της με τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, μετά από δεκατρία χρόνια λαμπρής συνύπαρξης.

Η οικογένεια Γιαννακόπουλου θα ήθελε να ευχαριστήσει δημόσια τον «κόουτς» για την άψογη, μεστή και ουσιώδη συνεργασία που υπήρξε όλα αυτά τα χρόνια μεταξύ μας, κάτι που αποδεικνύεται άλλωστε από τους τίτλους που κατέκτησε η ομάδα μας.

Στο μυαλό και στην καρδιά μας θα υπάρχουν πάντα οι όμορφες στιγμές που ζήσαμε με τον Ομπράντοβιτς στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας και σίγουρα το όνομά του θα γραφεί με χρυσά γράμματα στην ιστορία του Παναθηναϊκού ως ένας από τους κύριους συντελεστές των μεγάλων επιτυχιών.

Όταν οι συνθήκες το φέρνουν έτσι και φεύγει ένας φίλος το «αντίο» φαντάζει δύσκολο. Αισθανόμαστε τον Ομπράντοβιτς σαν μέλος της οικογένειας μας και νιώθουμε πως στο μέλλον οι δρόμοι μας θα ξανασμίξουν. Για αυτό δεν του λέμε αντίο, αλλά «εις το επανιδείν φίλε».

Δήλωση του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς

«Αγαπητοί μου Φίλοι

Όταν ήρθα τον Ιούνιο του 1999 στην Αθήνα για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ, δεν μπορούσα ούτε να το φανταστώ ότι αυτή θα ήταν η ομάδα μου –η οικογένειά μου-το σπίτι μου, για 13 ολόκληρα χρόνια.

Αυτά τα 13 χρόνια, είχαμε πολλές όμορφες στιγμές, πολλούς πανηγυρισμούς, αλλά και δυσκολίες. Τα ζήσαμε έντονα, γιατί πάντα ήμασταν όλοι μαζί σαν μια μεγάλη και αληθινή οικογένεια.

Οι Αρχές που έχω από την οικογένειά μου, πάντα μου υπενθυμίζουν ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι να σέβεσαι τους ανθρώπους, αν θέλεις να σε σεβαστούν και αυτοί. Αυτό είναι κάτι που θα ήθελα να τονίσω αυτή τη στιγμή.

Τρέφω μεγάλο σεβασμό προς την οικογένεια Γιαννακόπουλου, η οποία κατέστησε δυνατό με όλες της τις δυνάμεις, να είμαστε όλοι μαζί όλα αυτά τα χρόνια.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω και να χαιρετίσω με σεβασμό, όλους όσοι εργάζονται στην ΚΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ, όλα τα μέλη του προπονητικού τιμ, με τους οποίους είχα μια εκπληκτική συνεργασία όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ προς όλους τους φίλους του ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ, οι οποίοι ήταν ΠΑΝΤΑ-ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ μαζί μας, διότι χωρίς τη βοήθειά τους ποτέ δεν θα τα καταφέρναμε. Φυσικά ένα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ προς όλους τους παίκτες με τους οποίους συνεργάστηκα αυτά τα 13 χρόνια.

Όλοι μαζί, η Οικογένεια Γιαννακόπουλου, οι εργαζόμενοι στην ΚΑΕ, το προπονητικό τιμ, οι παίκτες και οι φίλαθλοι τις ομάδας, καταφέραμε να κάνουμε τον μπασκετικό ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ, ένα μεγάλο κλαμπ προς το οποίο τρέφει σεβασμό όλη η Ευρώπη.

Αυτή τη στιγμή πήρα μια ΠΟΛΥ-μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολη απόφαση για μένα, πως η συνεργασία όλων αυτών των ετών τελείωσε.

Πιστεύω πως ότι συμβαίνει σε μια οικογένεια πρέπει να μένει μέσα σε αυτή. Γιατί όπως λέει και ο σοφός ελληνικός λαός « Τα εν οίκω, μη εν δήμω». Αναμφίβολα θεωρώ πως τη δεδομένη χρονική στιγμή αυτή μου η απόφαση είναι η καλύτερη δυνατή για όλους.

Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ για 13 χρόνια ήταν η ΟΜΑΔΑ μου και το ΣΠΙΤΙ μου και αυτό θα μείνει έτσι σε όλη μου τη ζωή. Νιώθω και είμαι ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω επίσης όλους τους εκπροσώπους του γραπτού, τηλεοπτικού, ραδιοφωνικού και ηλεκτρονικού τύπου για την αγαστή συνεργασία μας.

Τέλος, θα ήθελα να ευχαριστήσω ιδιαίτερα τον κουμπάρο και άμεσο συνεργάτη μου Δημήτρη Ιτούδη για την εξαιρετική μας συνεργασία όλα αυτά τα 13 χρόνια.

Ζέλικο Ομπράντοβιτς».
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΜΠΑΣΚΕΤ Empty ΜΠΑΣΚΕΤ

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 02 Ιουν 2012, 11:38

Ο Ολυμπιακός νίκησε 82-76 τον Παναθηναϊκό στον πέμπτο τελικό της Α1 μπάσκετ και κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδας για πρώτη φορά έπειτα από 15 χρόνια...

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης καθώς με 24 πόντους, πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό και τον οδήγησε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος έπειτα από μια 15ετία, δηλαδή μετά το 1997 που ήταν η πιο επιτυχημένη χρονιά στην ιστορία των Πειραιωτών με το «triple crown».

Αναμφίβολα όμως το 2012 θα γραφτεί ως η δεύτερη καλύτερη «ερυθρόλευκη» σεζόν, αφού μετά την Ευρωλίγκα στην Κωνσταντινούπολη, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν δικό τους και το ελληνικό πρωτάθλημα επί του «αιώνιου» αντιπάλου τους και μόνιμου τροπαιούχου τα τελευταία χρόνια Παναθηναϊκού. Καθοριστικό το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου που έγραψε το +14 (δύο φορές η διαφορά έφτασε και στο +16). Μολονότι ο Παναθηναϊκός μείωσε μέχρι και 80-76 στο 38' οι Πειραιώτες δεν λύγισαν και έφτασαν στην κατάκτηση του τίτλου...

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 48-36, 70-56, 82-76


Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 4, Λο 10 (1), Άντιτς 3 (1), Σπανούλης 24 (3), Ντόρσεϊ 4, Κέσελ 5, Γκετσεβίτσιους 2, Παπαδόπουλος 1, Πρίντεζης 14 (7ριμπ.), Παπανικολάου 8 (7ριμπ.), Μάντζαρης 4, Σλούκας 3 (1).
Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Περπέρογλου 6 (1), Μπατίστ 11 (3, 8ριμπ.), Σάτο 3, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13 (1/7τριπ., 3ριμπ., 5ασ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 17 (1/4τριπ.), Σμιθ, Καϊμακόγλου 10 (3ριμπ.), Γιασικεβίτσιους 4.

Συνολική στατιστική:
Ολυμπιακός: 20/37δίπ., 6/18τρίπ., 24/32βολ., 21-9ριμπ., 9ασ., 6κλ., 12λάθ.
Παναθηναϊκός: 20/31δίπ., 6/22τρίπ., 23-9ριμπ., 11ασ., 6κλ., 16λάθ.


ΤΟ ΒΗΜΑ
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης