Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
32 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 32 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ

Πήγαινε κάτω

ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ Empty ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ

Δημοσίευση  radical30 Δευ 30 Απρ 2012, 07:52


"Γιατί, ρε Πύρρο;"
του Σωτήρη Ξενάκη


Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1996 στην Ατλάντα όταν ο 25χρονος Πύρρος Δήμας έπαιρνε το δεύτερο κατά σειρά χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο θυμάμαι ότι ήμουν στην Κάλυμνο. Ο Μιλτιάδης Έβερτ, αρχηγός τότε της ΝΔ, έκανε περιοδεία στα Δωδεκάνησα κι εγώ νεαρός πολιτικός συντάκτης στο MEGΑ παρακολουθούσα την προεκλογική του εκστρατεία.

Μόλις ο Πύρρος σήκωσε τα 180 κιλά στο αρασέ και τα 213 στο ζετέ, κατακτώντας την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο έζησα κάτι που για μένα δεν είχε προηγούμενο. Οι ψαράδες του νησιού ακροβολισμένοι σε απόμερες πλαγιές έβαλαν φωτιά στα φουρνέλα προκαλώντας εκρήξεις που φαντάζομαι ότι ακούστηκαν μίλια μακριά απ το νησί. Έτρεμε η γη την ώρα που στα παραλιακά καφενεία και τα ουζερί οι ντόπιοι πανηγύριζαν έξαλλα και μαζί τους κι εμείς οι δημοσιογράφοι από την Αθήνα που αφήσαμε για λίγο ομιλίες και ανταποκρίσεις για να ζήσουμε εκείνες τις μοναδικές στιγμές χαράς και περηφάνιας. Ο καθένας από εμάς ένιωθε σαν να είχε σηκώσει τα 393 κιλά που πήρε στους ώμους του ο Πύρρος...

Οκτώ χρόνια μετά στην Αθήνα- κι αφού ο πρωταθλητής μας είχε κατακτήσει άλλo ένα χρυσό στο Σύδνεϋ-η υπερπροσπάθεια του 33χρονου πλέον Πύρρου θυμάμαι ότι μ’ έκανε να δακρύσω από συγκίνηση όπως φαντάζομαι κι εκατομμύρια Έλληνες. Το μετάλλιο της Αθήνας αν και χάλκινο, νομίζω ότι ήταν εκείνο που με έκανε πιο περήφανο απ’όλα τα άλλα. Οι συσπάσεις στο πρόσωπο του Πύρρου την ώρα της υπερπροσπάθειας. Το βλέμμα του τη στιγμή που δεν κατάφερνε να κάτσει κάτω από την μπάρα κι έχανε το ασημένιο και το χρυσό. Και μετά το χειροκρότημα του κόσμου που δεν έλεγε να σταματήσει...

Όταν χθες το απόγευμα άκουσα ότι ο Πύρρος Δήμας θα είναι επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ ομολογώ ότι ένιωσα κάπως. Θυμήθηκα ότι στην ίδια θέση ήταν το 2009 ο Γιάννης Ραγκούσης. Το 2004 η Αννα Διαμαντοπούλου. Και τώρα, το 2012 ο Πύρρος. Ο Πύρρος που έκανε έναν ολόκληρο λαό περήφανο επί χρόνια. Ο Πύρρος που έφτασε τόσο ψηλά όσο λιγοστοί. Ο Πύρρος όλων μας...

Γιατί, ρε Πύρρο;

ΥΓ: Σήμερα το πρωί είδα να κυκλοφορεί στο διαδίκτυο μια δήλωση που φέρεται ότι έκανε στις 16 Σεπτεμβρίου του 2009 . Ότι "ένας Ολυμπιονίκης δεν μπορεί να ανήκει ούτε στο ΠΑΣΟΚ ούτε στη ΝΔ". Αν πράγματι είπε τότε αυτά που του αποδίδονται τότε …δυο φορές γιατί ρε Πύρρο;


πηγή: protagon.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης