Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
26 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 26 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Πήγαινε κάτω

OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Empty OΔΥΣΣΕΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 12 Ιαν 2012, 08:55

"Ο deal maker της κρίσης "
6 Σεπτεμβρίου 2012


Που τον χάνεις, που τον βρίσκεις, ο Οδυσσέας Αθανασίου θa βρίσκεται κάπου στους χώρους του Golden Hall. Το γραφείο του δεν τον χωράει κι όντας αεικίνητος καθημερινά πίνει καφέ σε κάποιο από τα μαγαζιά του εμπορικού κέντρου. Όχι πώς είναι κάποιος χασομέρης ή τεμπέλης. Το αντίθετο μάλιστα καθώς δουλεύει καθημερινά με εξαντλητικά ωράρια. Όμως ο διευθύνων σύμβουλος της Lamda Development θεωρεί πως πρέπει να ζει μέσα στον κόσμο, να μιλάει και να ακούει τι συμβαίνει και να έχει εικόνα των αναγκών των πελατών.

Ένας μάνατζερ που έχει πολυετή εμπειρία σε σημαντικές διοικητικές θέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, ο κ. Αθανασίου πιστεύει πως πρέπει να ακούς και τον θυρωρό ακόμα της εταιρείας σου. Όλα αυτά τα λέει ένας άνθρωπος που γεννήθηκε στο Πσαλιμάνι του Πειραιά, σπούδασε στις ΗΠΑ και τη Γαλλία και ήταν πολίτης του κόσμου.

Έχει διατελέσει Οικονομικός Διευθυντής Ελλάδος στην τσιμεντοβιομηχανία Τιτάν, CFO Δυτικής Ευρώπης στην Βαrilla, με έδρα το Παρίσι και Οικονομικός Διευθυντής της Diageo Hellas με περιοχή ευθύνης την Ελλάδα και την Τουρκία. Στις εταιρίες αυτές, διετέλεσε και μέλος του Δ.Σ. Στην 8ετη καριέρα του στις Η.Π.Α., εργάστηκε για την Ernst & Young και την Emerson Electric. Είναι κάτοχος πτυχίου Οικονομικών και Επιστημών από το Πανεπιστήμιο Αθηνών και ΜΒΑ από το Πανεπιστήμιο του Τέξας στο Austin.



Ο κ. Αθανασίου είναι 'Α Αντιπρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Eurobank Properties, μέλος του Γενικού Συμβουλίου του ΣΕΒ, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΛΠΕ και ιδρυτικό μέλος και μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου Συμμαχία για την Ελλάδα. Όχι κι άσχημα δηλαδή.

Αυτό όμως που έκανε τον κ. Αθανασίου ξεχωριστό μέσα στην κρίση ήταν η σημαντική επιτυχία για τη Lamda Development και τον ίδιο να βάλει δυναμικά στην ελληνική αγορά μια μεγάλη εταιρεία χρηματοοικονομικών υπηρεσιών από τον Καναδά, τη Fairfax Financial Holdings, που έχει να επιδείξει επιτυχημένες επενδύσεις κεφαλαίων, με δημιουργία μακροχρόνιας αξίας για τους μετόχους της και που διαχειρίζεται κεφάλαια άνω των 25 δισεκατομμυρίων δολαρίων. Η στρατηγική αυτή κίνηση επιτεύχθηκε μέσω της απόκτησης από τη Fairfax του 14,78% που κατείχε η Lamda στην Eurobank Properties, ανεβάζοντας πλέον το ποσοστό της εταιρείας από τον Καναδά στο 19,78%.

Η κίνηση αυτή, εκτός από το ότι ενδυναμώνει σημαντικά τη ρευστότητα της Lamda Development και εντάσσεται στο πλαίσιο της στρατηγικής της για συμμετοχή σε νέες επενδύσεις, δημιουργεί σημαντική στήριξη στην ελληνική οικονομία και ειδικότερα στην αγορά του real estate, που πλήττεται σημαντικά από την κρίση, αφού βάζει ενεργά πλέον ένα πολύ μεγάλο παίκτη στην αγορά, δείχνοντας ότι οι ξένες επενδύσεις μπορούν να παίξουν καταλυτικό ρόλο στην ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας.

Την ίδια στιγμή, η Lamda Development όλο το τελευταίο διάστημα ακολουθεί με συνέπεια τη στρατηγική για συμμετοχή σε μεγάλα projects ανάπτυξης ακινήτων, συμμετέχοντας στους περισσότερους από τους διαγωνισμούς έχει προκηρύξει, ή πρόκειται στο μέλλον να προκηρύξει το Ταμείο Αξιοποίησης Ιδιωτικής Υπηρεσίας του Δημοσίου. Ήδη έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον και είναι στη β’ φάση του διαγωνισμού για την μακροχρόνια εκμετάλλευση (90 χρόνια) του Διεθνούς Κέντρου Ραδιοτηλεόρασης (IBC), ενώ είναι η μοναδική ελληνική εταιρεία από τις υποψήφιες που προκρίθηκε στη β’ φάση του διαγωνισμού για την αξιοποίηση του Ελληνικού.

Μάλιστα, πληροφορίες αναφέρουν ότι έπεται και συνέχεια, με εκδήλωση ενδιαφέροντος και για τον διεθνή διαγωνισμό της ανάπτυξης της περιοχής της Αφάντου στη Ρόδο. Παράλληλα όμως η εταιρεία ενδιαφέρεται και για την απόκτηση ποσοστών στις Μαρίνες του Φλοίσβου αλλά και ενδεχομένως της ΖΕΑΣ αλλά και σε άλλες περιφερειακές μαρίνες που πλέον πωλούνται.


πηγή: CAPITAL.GR


=========

Odisseas Athanasioυ

Mr. Odisseas Athanasiou has been A' Non-Executive Vice Chairman of the Board of Directors of Eurobank Properties Real Estate Investment Company since March 19, 2010.

Mr. Athanasiou is Chief Executive Officer and Member of the Boards of Directors of LAMDA Development S.A.
He has many years of experience in administration positions in Greece and abroad. He held the position of Financial Director, Greece at the cement company TITAN, the position of Chief Financial Officer Western Greece in Barilla in Paris and the position of Financial Director of Diageo Hellas and was responsible for Greece and Turkey.

In the above mentioned companies he also served as member of the Board of Directors. During his 9 years career in the United States he worked for Ernst & Young and Emerson Electric. He holds a degree in Financial Sciences from the University of Athens and an MBA from the University of Texas in Austin.

Mr. Athanasiou is member of the board of directors of SELPE. He is also Member of the Audit Committee and Member of the Investment Committee of the Company.



Μήνυμα στον Ο.Α. μέσω facebook (13.01.12):

Dimitris Vardavas

Oδυσσέα, καλησπέρα. Σουλατσάροντας στο facebook έπεσα τυχαία στο προφίλ σου, ξέρεις εκεί δεξιά επάνω που λέει: μήπως γνωίζετε τον τάδε ή την δείνα. Πήγα στη σελίδα σου και είδα ότι έχεις κάποιους φίλους. Και αναρωτήθηκα και μελαγχόλησα...
Σκέφτηκα ότι οι Βαρδαβάδες είμαστε πια σχεδόν αρχαίοι αλλά δεν είμαστε και αθάνατοι. Σιγά σιγά θα αρχίσουμε να φεύγουμε και έτσι και αρχίσει το ξήλωμα του πουλόβερ θα μείνετε με το κουβάρι στα χέρια. Εύχομαι να είμαι ο πρώτος από τα αδέλφια. Είμαι άλλωστε ο περισσότερο επιβαρυμένος ιατρικά και όσο και αν δεν μασάω από τέτοια, δεν είναι θέμα θάρρους ή ψυχικής δύναμης, μακάρι να ήταν...
Και τότε τι θα συμβεί; Θα συναντηθείτε στο νεκροταφείο με τα παιδιά μου και τη σύζυγό μου; Απ' όσο ξέρω κάποιο κακό δεν έχω κάνει σε άνθρωπο, πόσο μάλλον σε σένα και την οικογένειά σου. Να μη μάθω τουλάχιστον, έστω και τώρα, τι ήταν αυτό που χάλασε τη ψυχή σου μ' εμένα και προτίμησες να με βγάλεις από τη ζωή σου; Είναι κάτι που δεν διορθώνεται; Αναρωτιέμαι και ψάχνω την απάντηση...

Μπάρμπα Μητρούσης
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης