Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Περιμένω τη σταγόνα.... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
56 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 56 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Περιμένω τη σταγόνα....

Πήγαινε κάτω

Περιμένω τη σταγόνα.... Empty 'Aρης Δαβαράκης

Δημοσίευση  radical30 Δευ 28 Νοε 2011, 14:46

[quote="radical30"]Περιμένω τη σταγόνα. Περιμένει και αυτή, αιωρείται. (του Άρη Δαβαράκη]
======

Toν Άρη Δαβαράκη δεν τον έχω γνωρίσει προσωπικά. Αλλά έχω μέσα μου τη σιγουριά ότι τον γνωρίζω καλά. Αυθαίρετο;
Ίσως και αλαζονικό; Μια άρχικη αλλά αρκετά συγκεκριμένη συγκεκριμένη άποψη για τον Άρη είχα σχηματίσει, όταν
διάβασα στο Zougla.gr πριν 4-5 χρόνια ένα κομμάτι του που είχε δημοσιευθεί εκεί. Ο τίτλος ήταν "Γράμμα από τη Φυλακή"
και όντως έτσι ήταν. Ο Άρης Δαβαράκης ήταν πράγματι στη φυλακή ακτίοντας ήδη μια ποινή για κάποιο αδίκημα. Όχι, δεν
είχε σκοτώσει, ληστέψει, κλέψει, εξαπατήσει, προδώσει ... τίποτα απ' αυτά. Τότε γιατί; θα αναρωτηθείτε προφανώς. Για
κάποιο λόγο ασφαλώς, αλλά που δεν ήταν τίποτα από τα παρπάνω και που δεν ήταν οπωσδήποτε τέτοιος που να τον
"λερώνει" στα μάτια μου. Εγώ έτρεχα στο Ζούγκλα κάθε Κυριακή για να διαβάσω τα "γράμματά" του. Διαμάντια πραγματικά.

Σύντομες, πραγματικές ιστορίες από τη ζωή σε μιά φυλακή, που είχεις την αίσθηση, διαβαζοντάς τις, ότι ήσουν και εσύ εκεί,
παρέα μ' εκείνον και ζούσες κι' εσύ όλα όσα περιέγραφε. Τίποτα μελό ή τραβηγμένο αλλά με ένα τρόπο που ξεχείλιζε αλήθεια,
αλλά και κατανόηση, κριτική, αντικειμενικότητα και πάνω απ' όλα ανθρωπιά. Ναι, ο Άρης, έχω την εντύπωση ότι σκέφτεται,
κρίνει, πράτει με γνώμονα τη ψύχη του. Τον θεωρώ πρώτα από κάθε άλλο του χάρισμα, ότι είναι ένας έντιμος άνθρωπος.

Το συγκεκριμένο άρθρο, " η σταγόνα", είναι χαρακτηριστικό του χαρακτήρα του. Δεν κάνει πολιτική ανάλυση, ούτε και δείχνει
προς μια κατεύθυνση. Είναι βέβαια καίριο στις επισημάνσεις του, πολιτικοποιημένο με τη σωστή έννοια του όρου, όμως είναι, σύγχρονα και απλοϊκό, αθώο, καθαρό. Αυτό που σας έλεγα παραπάνω.... Σκέπτεται, μιλάει(?) και γράφει, με τη ψυχή του ...
Χωρίς εξαρτήσεις, Δεν είναι ένα άγιος άνθρωπος - δεν υπάρχουν τέτοιοι, αλλά δεν υπάρχουν αρκετοί σαν κι' αυτόν στο "άγριο"
συνάφι που ανοίκει επαγγελματικά....

radical30

[διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στο protagon.gr]
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Περιμένω τη σταγόνα.... Empty Περιμένω τη σταγόνα....

Δημοσίευση  radical30 Δευ 28 Νοε 2011, 07:11

Περιμένω τη σταγόνα. Περιμένει και αυτή, αιωρείται.

......Κάποια στιγμή θα στάξει – και τότε, έτσι ξαφνικά, θα ξεχειλίσει το νεροπότηρο της νεότερης ιστορίας μας και της οικονομικής διαχείρισης που μας έφερε ως εδώ, αποκαλύπτοντας κάποιους, τους υπεύθυνους της μεγάλης τραγωδίας που ζούμε. Όσοι εξ’ αυτών εμπλέκονται και είναι Έλληνες, είναι προδότες –και σαν προδότες θα αναλάβουνε ο καθένας την ευθύνη του. Οι μη έχοντες την Ελληνική ιθαγένεια, οι «ξένοι» δηλαδή, «αυτοί τη δουλειά τους κάνανε», θα πούμε όλοι. Δεν θα είναι εξ άλλου και η πρώτη φορά που η λατρεία του χρήματος ξεπέρασε κάθε «λογικό» (αν υπάρχει) όριο. Και στο τέλος-τέλος ούτε τους ψηφίσαμε ούτε τους πιστέψαμε ποτέ για ανθρώπους της προκοπής – άνθρωποι της διεθνούς πιάτσας είναι, δεν έχουνε να δώσουνε λογαριασμό παρά σε ότι ψυχές κουβαλάνε κι’ αυτοί μέσα τους.

Η αριστερά για πρώτη φορά στην μεταπολιτευτική ιστορία μπορεί να καυχηθεί ότι στέκεται με αξιοπρέπεια μπροστά σε όλη αυτή τη θλιβερή παρωδία – παρακολουθώντας απλώς τον αυτοεξευτελισμό του υπολοίπου «πολιτικού προσωπικού». Ο Σαμαράς και το κόμμα του δεν τα κατάφερε να κρατηθεί μακριά και ήδη, στην συνείδηση του κόσμου, έχει ταυτιστεί με «αυτό που φεύγει». Και η μεταβατική αυτή γιγαντιαία κυβέρνηση που τα περιλαμβάνει όλα τα σκάνδαλα και τις βρωμιές (ή σχεδόν όλα), η υπό την ηγεσία του κ. Παπαδήμου «εθνοσωτήριος» αυτή κυβέρνηση, αν αντέξει μέχρι τις εκλογές, θα έχει ευτυχώς ήδη «κάψει» όσους συμμετέχουν σε αυτήν. Κάποιοι, διακριτικά και φοβισμένα, δείχνουν να θέλουν, κάπως, με κάποιον τρόπο ευλογημένο, να διαχωρίσουν τη θέση τους –αλλά δεν είναι εύκολο, κακά τα ψέματα. Την ώρα που θα στάξει η σταγόνα η αναστάτωση θα είναι τέτοια που θα πρέπει να είναι κανείς πολύ μακριά από τον τόπο του δράματος – το κέντρο της Αθήνας δηλαδή, την Ηρώδου Αττικού και τα κέντρα εξουσίας.

Την περιμένω την σταγόνα –και την διακρίνω κιόλας έτσι όπως κατεβαίνει σιγά-σιγά, αποφασιστικά, διαυγέστατη και λαμπυρίζουσα μέγα δάκρυ, πηχτή, βαριά, με στόχο και προορισμό προδιαγραμμένο : Θα στάξει εκεί, στα κέντρα εξουσίας, στοχευμένα – και από εκεί και πέρα τίποτα πια δεν θα είναι ίδιο…

Άρης Δαναράκης
protagon.gr


Έχει επεξεργασθεί από τον/την radical30 στις Δευ 28 Νοε 2011, 14:56, 1 φορά
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης