Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Οι μύγες... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Οι μύγες... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Οι μύγες... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Οι μύγες... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Οι μύγες... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Οι μύγες... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Οι μύγες... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
40 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 40 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Οι μύγες...

Πήγαινε κάτω

Οι μύγες... Empty Οι μύγες...

Δημοσίευση  radical30 Τρι 15 Νοε 2011, 05:48

"Μύγες"
του Δημήτρη Δανίκα

Θα βάλει ή δε θα βάλει την τζίφρα του ο Αντωνάκης; That's the big question. Ολόκληρη η ελληνική κινωνία παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα το έργο «Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος».

Διότι καλός ο Λουκάς Παπαδήμος. Ανεξαρτήτως αν ήταν αυτός ανάμεσα στο ύψιστο επιτελείο της Σημιτικής ηγεσίας που με χαλκευμένα στοιχεία μετέτρεψαν την δραχμή σε ευρώ εν μία νυκτί . Από εκεί άρχισε το κακό. Τι δουλειά είχε η φουστανέλα στο ευρωπαϊκό ντεφιλέ της Prada, του Dior και του Valentino; Καμία.

Διότι κακός, εχθρός και μοναδικός υπαίτιος για την καταστροφή ο Γιώργος Παπανδρέου. Ετσι αθώος, φερ' ειπείν, Παπαθανασίου που σουλατσάρει στα κανάλια ως πάναγνος τιμητής και που γι' αυτόν η Κριστίν Λαγκάρντ σε γαλλικό ντοκιμαντέρ είχε πει το εξής: «Οταν είδα τον έλληνα υπουργό Οικονομικών και του είπα ότι η κατάσταση είναι άσχημη και πρέπει επειγόντως να πάρει μέτρα εκείνος μου έδειξε μια χαρτοπετσέτα πάνω στην οποία έγραφε ότι θα φορολογήσει τον καπνό και το αλκοόλ». Τέτοια κατάντια! (Σημ. radical30: Και ο Κωστάκης, ο Αλογοσκουφάκης κλπ. γιατί παραλείπονται κ.Δανίκα μαςWink

Και διότι άσχημος αλλά γοητευτικός ο Αντώνης Σαμαράς. Ο οποίος ναι μεν ήταν μέλος της κυβέρνησης της Νέας Δημοκρατίας αλλά δεν ήξερε τίποτα για το έγκλημα. Ετσι αποδεικνύεται για μια ακόμα φορά ότι η χρεοκοπία δεν είναι πρωτίστως οικονομική αλλά κυρίως πολιτική. Γιατί αυτό που βλέπω, που ακούω, αυτό που διοχετεύεται με περισπούδαστες ομοβροντίες προς τον πολίτη, είναι σκέτη μεταφυσική.

Γιατί το σύστημα ευθύνεται για την κατάντια την ελληνική. Γιατί τα μέτρα του Παπανδρέου μπροστά σ' αυτά που θα πάρει ο Παπαδήμος και στην συνέχεια ο επερχόμενος πρωθυπουργός θα μοιάζουν με Ζακυνθινή καντάδα ερωτική. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι τα ονόματα των πολιτικών αλλά το βάθος και το εύρος κάθε πολιτικής.

Εδώ είσαι, εδώ είμαι. Θα φας ένα Παπαδήμο που θα σου ρθει ο ουρανός σφοντύλι. Και γιατί η διαδικασία και τα πρώτα αποτελέσματα από τον σχηματισμό κυβέρνησης σωτηρίας ξεπερνάει κάθε άλλη καραφαρσάρα από συστάσεως Φίνος Φιλμ. Που πάει να πει ότι όλος αυτός ο θόρυβος, όλη αυτή η εσχατολογία, όλες αυτές οι σοοβαροφανείς αναλύσεις, όλος ο ορυμαγδός δηλώσεων, κινδυνολογίας και καταστροφολογίας κατέληξαν στο εξής: Να αυξηθεί ο αριθμός υφυπουργών και υπουργών.

Δώσε κι εμένα μπάρμπα από το υστέρημα του Λαού. Να παραμείνουν στις θέσεις τους τα περισσότερα μέλη της προηγούμενης κυβέρνησης. Και για να υπουργοποιηθεί ο Αδωνις Γεωργιάδης. Ως εκ τούτου: Ωδινεν όρος έτεκεν μυν. Οπως έλεγε και η μακαρίτισσα η νόνα μου «έκανε η μύγα κώλο και έχεσε τον κόσμο όλο»!

πηγή: TO BHMA
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης