Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
32 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 32 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω...

Πήγαινε κάτω

Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω... Empty Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω...

Δημοσίευση  radical30 Δευ 14 Νοε 2011, 09:17

Εδώ και ενάμισυ χρόνο δεν είχα δει ή ακούσει ένα μέτρο, μια απόφαση της Κυβέρνησης που να μη με έβγαλε από τα ρούχα μου.
Η σκληρότητα και η μονομερής αδικία ήταν το σήμα κατατεθέν των έργων της. Στόχοι της πάντα οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι, τα εύκολα θύματα. Το συγκεκριμένο μέτρο για τις ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο, για χρέη πάνω από 150.ΟΟΟ ευρώ (αν τηρηθεί βέβαια) με διορία μέχρι την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου, είναι ένα μέτρο σωστό αλλά και δίκαιο...
6.5ΟΟ Χ 150,ΟΟΟ μας κάνουν ένα δις (9.75Ο.000 ευρώ). Τα 9,750.000 : 450 καλύπτουν 216.700 χαμηλόμισθους εργαζόμενους ή συνταξιούχους... Ας σκεφτούμε ότι ο παραπάνω "μπακαλίστικος" τρόπος υπολογισμού καλύπτει τους οφειλέτες του μίνιμουμ των 150.000, φανταστείτε το πολλαπλάσιο ύψος της φοροδιαφυγής που μπορεί να υποκρύπτεται!!!

Πέρα από κάθε ιδεολογική, κομματική ή και μικροκομματική αντίληψη και στάση απέναντι στη παρούσα Κυβέρνηση, νομίζω ότι πρέπει νσ στηρίξουμε αυτό το μέτρο χωρίς"μα" και "μου". Όσοι από εμάς ανήκουν στο λαό και όχι σε κάποιο κοινωνικό "ρετιρέ"
αλλά κυριότερα, όσοι δεν διαπράτουν το έγκλημα της φοροκλοπής είτε από νοοτροπία, είτε από αδυναμία να το πράξουν, δεν έχουν λόγο να MH σταθούν θετικά απέναντι σε μέτρα αυτού το είδους. Για κανένα λόγο και αιτία...

Είναι καιρός να αλλάξουμε και εμείς οι πολίτες ρότα. Δεν θα αλλάξουμε, έτσι ξαφνικά, άποψη για τα όσα καταλογίζουμε στις ελληνικές κυβερνήσεις της λεγόμενης μεταπολίτευσης. Αλλά ας μη κάνουμε ότι δεν καταλαβαίνουμε και τις δικές μας ευθύνες για την ύπαρξη αυτών των κυβερνήσεων. Το 80% των ελλήνων πολιτών τις ψήφισε, πότε τη μία και πότε την άλλη. Δεν πήραν την Αρχή πραξηκοπηματικά ούτε το ΠαΣοΚ ούτε η Νέα Δημοκρατία. Ας σκεφτούμε επιτέλους ότι πρέπει να σταματήσει ΤΩΡΑ
η νοοτροπία του "Σφάξε με Πασά μου, ν' αγιάσω". Άλλωστε δεν υπάρχουν "άγιοι", κορόϊδα Ναι...

radical30

----------

Διορία μέχρι την Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2011 δίνει το υπουργείο Οικονομικών στα φυσικά πρόσωπα με ληξιπρόθεσμες οφειλές προς το Δημόσιο μεγαλύτερες των 150.000 ευρώ. Σύμφωνα με ανακοίνωση που εκδόθηκε τη Δευτέρα τα εν λόγω φυσικά πρόσωπα καλούνται να προσέλθουν στην αρμόδια ΔΟΥ τους και να καταβάλουν ή να ρυθμίσουν τις εκκρεμότητές τους. Αν δεν το κάνουν τα ονόματά τους θα δημοσιοποιηθούν.

Το υπουργείο διευκρινίζει ότι «η ενέργεια αυτή είναι απαραίτητη προκειμένου να μην συμπεριληφθούν στη σχετική λίστα των οφειλετών φυσικών προσώπων που θα δημοσιευθεί στην ηλεκτρονική σελίδα του Υπουργείου Οικονομικών, σύμφωνα με τον ν. 3943/2011 (άρθ. 9, § 1&2, ΦΕΚ 66 ΑΆ) και την Υ.Α. 1185/2011».

Η ανακοίνωση σημειώνει ότι «η δημοσίευση των προαναφερθέντων στοιχείων επιβάλλεται για λόγους δημοσίου συμφέροντος και αναμένεται να συμβάλει σημαντικά στη συλλογή των εσόδων και στην εμπέδωση της εμπιστοσύνης μεταξύ της φορολογικής Αρχής και των φορολογουμένων μέσω της προώθησης της διαφάνειας».

Η σχετική λίστα οφειλετών έχει ήδη παραδοθεί στη Βουλή από τον υπουργό Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλο. Παραλλήλως βρίσκεται στα χέρια του οικονομικού εισαγγελέα κ. Γρ. Πεπόνη.

Σύμφωνα με πληροφορίες, η λίστα περιλαμβάνει ονόματα 6.500 φυσικών προσώπων με χρέη άνω των 150.000 ευρώ.

πηγή: TO BHMA
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης