Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Το πραξικόπημα.... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Το πραξικόπημα.... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Το πραξικόπημα.... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Το πραξικόπημα.... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Το πραξικόπημα.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Το πραξικόπημα.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Το πραξικόπημα.... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάης 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
41 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 41 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Το πραξικόπημα....

Πήγαινε κάτω

Το πραξικόπημα.... Empty Το πραξικόπημα....

Δημοσίευση  radical30 Πεμ 25 Αυγ 2011, 03:27

ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ...



ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ, ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ…

Καλημέρα, ΓΑΥΡΟΙ! Κάθε φορά που πιστεύω ότι τα έχω δει όλα σε αυτή τη χώρα, έρχεται μετά ένα γεγονός και καταλαβαίνω ότι έχει ακόμα πολύ δρόμο μέχρι να πούμε ότι καταλάβαμε και νιώσαμε καλά τι σημαίνει «Καφενείον η Ελλάς»! Ας πούμε, λοιπόν, τα πράγματα με το όνομά τους για να τελειώνουμε. Έχουμε μια ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ σε όλους τους τομείς και φυσικά το ποδόσφαιρο δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση. Δυστυχώς όπως αυτή η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ έχει δημιουργήσει μια οικονομία ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, μια Παιδεία επίσης ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ, έτσι κάνει και το ποδόσφαιρο… ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ. Διότι εδώ τα πράγματα είναι απλά! Υπάρχει ωμή κρατική παρέμβαση για λόγους εντυπώσεων!

Ο κύριος Γερουλάνος και οι φίλοι του, που παριστάνουν την κυβέρνηση της χώρας, περίμεναν τρεις μέρες πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος για να τα τινάξουν ΟΛΑ στον αέρα! Όλα, όμως! Διότι όπως πάντα σε αυτή τη χώρα, την τιμωρία δεν καλούνται να την πληρώσουν η Καβάλα και ο Βόλος, αλλά και ΕΜΕΙΣ, ως Ολυμπιακός! Αυτή είναι η αλήθεια! Εμείς, λοιπόν, γιατί τιμωρούμαστε; Δεν έχω καταλάβει! Δεν μπαίνω στην ουσία της υπόθεσης! Αδιαφορώ πλήρως για τις τιμωρίες. Εμένα ή την Καβάλα μου φέρεις ή τον Ολυμπιακό Βόλου μου φέρεις, θα τον νικήσω. Και τον Λεβαδειακό να μου φέρεις και τη Δόξα Δράμας πάλι θα τους νικήσω…

Δεν σας λέω, λοιπόν, «ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΡΙΧΝΟΥΝ;». Δεν με νοιάζει. Με νοιάζει όμως το «ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ;». Γιατί; Γιατί τινάζουν οι αμερικανοαναθρεμμένοι το πρωτάθλημα στον αέρα; Γιατί τινάζουν στον αέρα τον προγραμματισμό των ομάδων, των εταιρειών, αν το θέλετε κι έτσι… Γιατί πρέπει μαζί με τα ξερά να καίγονται σε αυτή την κωλοχώρα πάντα και τα χλωρά;

Στη χώρα των Γερουλάνων και των Μπιτσαξήδων, μπορεί μια εταιρεία να τιναχτεί στον αέρα γιατί αποφάσισαν το κυβερνητικό τους τρικάκι να το κάνουν εις βάρος του πρωταθλήματος. Και σας ερωτώ, εγώ που είμαι σε φουλ φόρμα γιατί να μην ξεκινήσω όπως έχω προγραμματίσει και δίνετε χρόνο στον κούτσαυλο Παναθηναϊκό να συνέλθει (όσο μπορεί να συνέλθει αυτό το… πράγμα); Γιατί δεν μπορώ να κανονίσω τα παιχνίδια μου έτσι ώστε να δω ποιους παίκτες να ξεκουράσω ή όχι; Θα ξέρω αν ο Μέλμπεργκ θα παίξει στο Champions League; Θυμίζω ότι με την κόκκινη στο φιλικό με την Ίντερ δεν παίζει στο πρώτο ΕΠΙΣΗΜΟ παιχνίδι. Και αν το πρώτο επίσημο είναι στο Champions League, θα χάσω ένα αστέρι το οποίο πληρώνω εκατομμύρια και το οποίο βάσει προγράμματος θα εξέτιε την ποινή του, της μίας αγωνιστικής, αυτό το Σάββατο;

Στη χώρα των Γερουλάνων, των Μπιτσαξήδων και των Πιλάβιων, είναι καμιά… δεκαριά ομάδες που διεκδικούν τις δύο θέσεις Καβάλας και Βόλου. Ποιες θα παίξουν τελικά; Και πότε θα αποφασιστεί; Τα… Χριστούγεννα;

Συνεχίζω. Η ΑΕΚ του Εξαμπάλιανσον θα κινδυνέψει αν δεν διευκρινίσει τα θέματα με τις φορολογικές ενημερότητες και έχει λίγα 24ωρα γι’ αυτό. Κρίμα θα είναι να πάει Δ’ Εθνική τώρα το ΑΕΚ από τη στιγμή που δεν πήγε με τον Ντεμάκο. Αντί για τη Δ’ Εθνική πήγε στο… 44!!! Τι θα κάνουν οι Γερουλάνοι και οι Μπιτσαξήδες; Θα τη ρίξουν; Ή θα παίζει στο πρωτάθλημα η ομάδα του ΑΦΡΑΓΚΙΑΝΣΟΝ με τη… χειρόγραφη ενημερότητα που παρουσίασε σήμερα;

Ο Αστέρας Τρίπολης και ο Ηρακλής; Θα είναι στην Α’ Εθνική; Πώς θα είναι; Το CAS λέει ότι όποιος πέφτει αγωνιστικά, δεν μπορεί να μείνει στην κατηγορία! Άρα; Μήπως ανέβουν ο Λεβαδειακός και η Δόξα Δράμας τελικά; Τι να πω; Να κάνει η… μάνα!

Αλλά προβληματίζομαι, αδέρφια… Προβληματίζομαι… Καλά κάνει ο Πηλαδάκης και ο Παντελή και παίζουν το δικό τους παιχνίδι και τα δικά τους χαρτιά! Εμείς που θα γίνουμε μπάχαλο στο πρόγραμμά μας, πού θα βρούμε το δίκιο μας; Σε ποιο CAS να πάμε για να δικαιωθούμε, που δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε; Και στην τελική, γιατί πρέπει σε αυτή τη χώρα να πληρώνει πάντα, ΠΑΝΤΑ, όποιος είναι νοικοκύρης τα… προβλήματα των άλλων;

Ο ΕΞΟΡΓΙΣΤΙΚΟΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΟΠΑΠ…

Θα σας πω και κάτι άλλο για το Γερουλανιστάν που ζούμε! «Μοιράζουν», λοιπόν, κυβερνητικοί… κύκλοι, τετράγωνα και… εξάγωνα ότι «δεν θα βγουν οι διαφημίσεις του ΟΠΑΠ από τις φανέλες των ομάδων». Και ο ίδιος ο Γερουλάνος είπε ότι θα «παγώσει» η επιχορήγηση της Superleague μέχρι τον Οκτώβριο! Αυτά ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΙΡΑΚ!

Πρώτον, κανένας δεν μπορεί να ΒΑΛΕΙ ή να ΒΓΑΛΕΙ τις διαφημίσεις από τις φανέλες. Δεν πέρασε ένας κλειδαράς ένα πρωί να κολλήσει το διαφημιστικό του στην κολόνα της ΔΕΗ! Ούτε τις βρήκαν στον δρόμο οι ομάδες τις διαφημίσεις και τις ράψανε στη φανέλα! ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ! Ανάμεσα στις ΠΑΕ και στον ΟΠΑΠ, δηλαδή μια εισηγμένη στο Χρηματιστήριο εταιρεία!

Επίσης, πώς ο ΟΠΑΠ θα πει «παγώνω την επιχορήγηση στη Superleague»; Πώς την «παγώνει» δηλαδή; Δεν κάνει κάποιο… δώρο! Διαφημίζεται στο προϊόν ποδόσφαιρο! Δεν έχει συμβάσεις; Δεν έχει ρήτρες; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το Γερουλάνειο δυναμιτάκι! Και στην τελική, αν δεν θέλει να διαφημίζεται αυτό το μονοπωλιακό προϊόν, ας κάνει στην… μπάντα! Περιμένουν τόσες στοιχηματικές εταιρείες στην ουρά. Μπορεί το πρωτάθλημα να έχει χορηγό μια ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΟΣ. Όχι, κύριε Γερουλάνε;

Ο Γερουλάνος πού νομίζει ότι είναι; Στο Ιράκ του Σαντάμ που η κυβέρνηση Χουσεΐν υπέγραφε μονομερώς συμβάσεις; Μήπως νομίζει αυτός ο σοσιαλιστής του… Στέμματος που έχει βασιλικές ρίζες (μάλλον από εκεί θα προκύπτει και η αντιπάθεια στον Ολυμπιακό, βλέπετε, σε άλλη ομάδα ήταν «υψηλός προστάτης» ο Γλύξμπουργκ και οι βασιλείς) ότι αποφασίζει και διατάζει για το παρόν και το μέλλον του ΟΠΑΠ; Μήπως ξεχνάει ότι ομιλούμε για μια εταιρεία εισηγμένη στο Χρηματιστήριο, της οποίας ΜΟΛΙΣ το 34% ανήκει στο Δημόσιο και μάλιστα είναι προς πώληση; Πώς αποφασίζει δηλαδή ο Γερουλάνος για τους ιδιώτες μέτοχους της εταιρείας που -το ξαναλέω- είναι εισηγμένη στο Χρηματιστήριο… Υπάρχει καμιά χώρα στον ΚΟΣΜΟ που να μπορεί να γίνει αυτό;

Ο Σαρλ ντε Γκολ έλεγε: «Στην πολιτική είναι ενίοτε αναγκαίο να προδώσει κανείς είτε την πατρίδα του είτε τους ψηφοφόρους. Εγώ προτιμώ να προδώσω τους ψηφοφόρους»! Πού να πήγαινε το μυαλό του στο ότι υπάρχουν και χώρες που οι πολιτικοί μπορούν να προδώσουν και την πατρίδα και τους ψηφοφόρους! Μιας τέτοιας χώρας τον «Πολιτισμό» εκπροσωπεί και ο κύριος Γερουλάνος και μάλιστα ως υπουργός του (του Πολιτισμού)…

Πέρα από τη ζημιά που γίνεται στο ποδόσφαιρο, στον Ολυμπιακό μας, σε όλα, υπάρχει και κάτι πολύ ανησυχητικό! Οταν αποφασίζουν να βάλουν μπουρλότο στο ποδόσφαιρο, τώρα τελευταία, κάτι άλλο ζοφερό σκάει στα κεφάλια των πολιτών. Ελπίζω να μην ετοιμάζουν το «Μνημόνιο νούμερο 153.394.499»…
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης