Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
53 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 53 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!)

Πήγαινε κάτω

AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!) Empty AΠΟΡΗΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ (Να μη διαβαστεί!!!!)

Δημοσίευση  radical30 Δευ 14 Μαρ 2011, 11:31

Θα παρακαλούσα το όποιο τυχαίο αναγνώστη ή και φίλο μου, να λάβει υπ' όψη του τον ΤΙΤΛΟ!!! Το κείμενο δεν είναι για διάβασμα από τρίτους. Ούτε κα έχει κάποιο γενικό ενδιαφέρον. Είναι σχετκό με εμένα και την οικογένειά μου και δεν θά ήθελα ούτε να γνωστοποιηθεί αλλά ούτε και να παραπέσει ανάμεσα στα άλλα μηνύματά μου.

Το Radical World - και είδικά αυτός εδώ ο χώρος, η "Γωνιά του radical30" - είναι ή μάλλον το θεωρώ, κάτι δικό μου, σαν ένα δωμάτιο του σπιτιού μου και έτσι παρακαλώ να το δεχθείτε.

ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΝ ΘΑ ΜΕ ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ....
Αν όμως κάποιος μπει στο πειρασμό να προχωρήσει στην ανάγνωση του κειμένου, πιστεύω ότι στο τέλος θα νιώσει πολύ άσχημα. Μικρός, τιποτένιος, τίποτας!!!!
Το μόνο που θα έχει κερδίσει, θα είναι ότι θα συμφωνήσει με τους παραπάνω χαρακτηρισμούς. Και αν έχει κάποια υπολείματα τσίπας, ΘΑ ΝΤΡΑΠΕΙ.....

























Μαρία καλησπέρα.
'Οπως γνωρίζεις δεν είμαι κάποιος πεισματάρης που θέλει να περνάει πάντα το δικό του, αλλά από τη άλλη ομολογώ ότι δεν μου πάει να κάνω μισές δουλιές. Στο μήνυμα, σχετικά με τον Ηλία, που έστειλα στην ανηψιά μου εδώ και αρκετές μέρες πέρασε στο ντούκου και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Ξέρω ότι οι επαφές του Ηλία, τόσο με τις αδελφές μας όσο και με τη Μαρία, είναι τακτικές. Εκείνος, σαν εργένης αλλά και σαν χαρακτήρας, είναι πιο "της οικογένειας" και τις επισκέπτεται συχνά. Μ' αυτά υπ' όψη και με το "φόρτωμα" λόγω Αλέκου, αποφάσισα να στείλω το ακόλουθο μήνυμα. Βιαστικό, επιθετικό, πες το όπως θέλεις, αλλά πάντως στάλθηκε. Τώρα θέλω την τη γνώμη της προσωπικής "βιογράφου" και φίλης μου...

From: DIMITRIS VARDAVAS
Sent: Monday, January 18, 2010 11:24 PM
To: maria athanasiou
Subject: FW: Xρόνια Πολλά...

Aγαπητή Μαρία. Τις μέρες πριν τα Χριστούγεννα σου κοινοποίησα ένα μήνυμα που έστειλα στον Ηλία. Στο έστειλα μόνο και μόνο γιατί αισθάνομαι πάρα πολύ δυσάρεστα με αυτή τη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί, προφανώς με ευθύνη και των δύο. Δεν υπήρξε καμιά απάντηση και φαίνεται πως ο Ηλίας με έχει ξεγράψει από το μυαλό του. Καλά κάνει, δικαίωμά του, αλλά θα ήθελα να γνωρίζεις και εσύ και οι αδελφές μου, ότι εγώ δεν θα αντιδρούσα με τον ίδιο τρόπο ακόμη και αν μου έβγαζε το μάτι.

Σε βεβαιώνω ότι δεν υπήρξε τίποτα σοβαρό ανάμεσά μας που να δικαιολογεί αυτή τη στάση. Ήδη έχεις το πρώτο μου μήνυμα και θα είδες ότι τον εξόρκισα στο όνομα των γονέων μας να σταματήσουμε εδώ και τώρα αυτή τη κατασταση. Έχω να σου ζητήσω δύο χάρες:

a) Να τον ενημερώσεις και προφορικά για το πως νιώθω και αν θέλεις να του ζητήσεις να σου εξηγήσει τι ήταν εκείνο στη στάση μου που τον έκανε να με συχαθεί. Σε παρακαλώ γι΄αυτό.
β) Να ενημερώσεις τη Ρένα και την Ελένη για το θέμα. Αυτό δεν είναι χάρη, στο ζητώ και πρέπει να το κάνεις. Και δεν χρειάζονται λόγια, αρκεί να τυπώσεις αυτό το mail και να το δώσεις στη Μητέρα σου. Εκείνη ξέρει τι θα κάνει καλύτερα απ' όλους μας.

Αν δεν έχω νέα σου σε έυλογο χρόνο θα σημαίνει για μένα ότι με έχετε "γράψει" άπαντες. Και τότε οι επόμενες συναντήσεις μας θα είναι με όλους σας στη κηδεία μου, αν σας το επιτρέψει η Ελευθερία. Γιατί ούτε ο Μανώλης ούτε ο Αλέκος γνωρίζουν κάτι γι' αυτά.

Δημήτρης Β.

Υ/ η Μαρία που θα διαβάσεις είνα η Χάρακα. Πιστή φίλη και συνεργάτης μου εδώ και πάνω
από 35 χρόνια...κάτι σαν παιδί μου.



________________________________________
From: yakinthos@tellas.gr
To: dvardava@hotmail.com
Subject: Re: Xρόνια Πολλά...
Date: Sat, 26 Dec 2009 23:01:05 +0200
Χρόνια Πολλά Δημήτρη μου και Ελευθερία μου !!
Να είστε Καλά, με Υγεία. Η ζωή σας να γεμίζει με ευτυχισμένες στιγμές
Μετά από ένα χθεσινοβραδυνό ξενύχτι (και το σχετικό ποτό), μια σχετικά πρωινή έγερση για μαγείρεμα αφού σήμερα μαζευτήκαμε η οικογένεια για φαγητό εδώ, μετά το αναγκαίο μάζεμα του σπιτιού (νοικοκυρούλα χαρωπή η φιλενάδα σας) και λίγο πριν ξεκινήσει η Σαββατιάτικη διασκέδαση με Παπαδόπουλο (κλασσικά πράγματα) προσπαθώ να σου απαντήσω στο σημερινό σου email.

Το έχω διαβάσει αρκετές φορές και έχω άλλες πόσες φτιάξει στο μυαλό μου το σκαρίφημα της απάντησεως μου.
Οχι γιατί προβλημματίστηκα στο τι θα σου γράψω. Θα μπορούσα να σου δώσω στα όποια ερωτήματα που εμμέσως ή αμέσως βάζεις επιγραμματικά Θα ήταν όμως τηλεγράφημα, ή telex
(που το θυμήθηκα αλήθεια)
Ξέρεις όμως αλήθεια ποιό είναι για μένα αυτό που με τάραξε στο σημερινό σου μήνυμα ?? Το υστερόγραφο. Ηταν μια απογοήτευση !!

Οι δικές σου κινήσεις, το δικό σου κείμενο επέτρεψε μου να πω ήταν αναμενόμενο σ' όσους σε ξέρουν καλά. Σου ξανάγραψα ότι αυτός είσαι. Στο είπα και τις προάλλες στο τηλέφωνο όταν μιλούσαμε για τον Στράτο (οι σχέσεις και τα συνααισθήματα δεν συγκρίνονται βέβαια).
Αν και σε ρώτησα τι να κάνω αν ο Στράτος μου ζητήσει το τηλέφωνο σου , δεν περίμενα η απάντηση σου να είναι διαφορετική. Ξέρω το πως θα αντιδράσεις και αν σου τηλεφωνήσει ο Στράτος ή ο Σπύρος ακόμα.

Είσαι πέρα και πάνω από μικρότητες. Ακόμα και όταν κάτι σε φέρει στα άκρα σου, και λες
''χέσε μας Ανθούλα'' αυτό μένει στα χείλια και δεν κατεβαίνει στην καρδιά. 'Η και αν κατέβει δεν μένει για πολύ. Αλλιώς δεν θα ήσουν ο Δημήτρης.

Ετσι δεν είναι αγαπημένε φίλε και σταμάτα να με ''τσιγκλάς'' να γράψω. Αυτό που μου εύχεσαι να κάνω δεν είναι η περιγραφή μιας κάποιας εκδρομής αλλά το ταξίδι μιας ζωής. Και μου βάζεις δυσκολα. Α.. και κάτι ακόμα. ''καλούλης'', ''λογικούλης'' και διάφορα άλλα σε ''ούλης'' δεν σου ταιρίαζουν και ΦΥΣΙΚΑ το γνωρίζεις καλύτερα από μένα.

Αλλά γιατί ''αμαρτωλός'' ? Ποιές είναι οι δικές σου αμαρτίες ? Και αν εννοείς την ''διπλή ζωή'' θα σου απαντήσω με το γνωστό λαικό άσμα ''αν είναι η αγάπη αμαρτία να βγω να το φωνάξω με μανία..... κλπ κλπ ''

Οσο για το τελευταίο σου ερώτημα, φαντάζομαι ότι μετά από περίπου σαράντα φιλίας είναι περιττή η απάντηση. Δεν είσαι απλά Τίμιος αλλά και Δίκαιος.

Καλό σου βράδυ


----- Original Message -----
From: dvardava@hotmail.com
To: Nikos Maria Oikonomou
Sent: Friday, December 25, 2009 7:52 PM
Subject: Re: Xρόνια Πολλά...


Xρίνια Πολλά Μαρία και Νίκο. Αυτές οι μέρες οι γιορτινές, δεν ξέρω αν συμβαίνει σε μένα λόγω ηλικίας, μου "φορτώνουν" τη ψυχή και με κάνουν να νοιώθω λίγο καλύτερος άνθρωπος. Σαν να θέλω, σαν να πρέπει να διορθώσω παραλήψεις και σφάλματα που έχω κάνει -αθέλητα πάντως- ή που οι άλλοι μου καταλογίζουν, πιθανόν. Δεν έχω περιθώρια για αναβολές ή "δε βαριέσαι" και χωρίς να πρόκειται για ένα είδος ματαιοδοξίας, με ενδιαφέρει όσο δεν φαντάζεσαι η υστεροφημία μου.

Μελέτησα τους γονείς μας, απευθυνόμενος στον Ηλία, όχι σαν σχήμα λόγου, αλλά γιατί στην ουσία σ' αυτούς απευθύνομαι, σ' αυτούς δίνω λογαριασμό για τις πράξεις μου. Εκείνων η γνώμη και η κρίση μετράει πάνω απ' όλα για μένα και μολονότι άπιστος θρησκευτικά, μέσα μου κυριαρχεί μια "βεβαιότητα" πως είναι αδύνατον να χάνονται και οι ψυχές μαζί με το σαρκίο.

Μ' αυτό το σκεπτικό αποφάσισα να στείλω το μήνυμα στον Ηλία. Βλέπεις δεν υπάρχει Ιντερνετ, εκεί που σουλατσάρουν οι ψυχές των αγαπημένων μας, γι' αυτό αρκέστηκα να το κοινιποιήσω στη Μαρία, τη κόρη της Ρένας, σαν μέλος της φαμίλιας και λιεζόν με τα αδέλφια μου μου, για να μετρήσουν και να με κρίνουν όπως εκείνες νομίζουν.

Όμως εκτός της Ελευθερίας θέλησα να γνωρίζεις και εσύ. Αν κάποτε σκεφτείς -και στο συνιστώ για να μη πω ότι το εύχομαι- να γράψεις τη ιστορία του Δημήτρη Ε. Βαρδαβά, θα πρέπει να ξέρεις, όχι μόνο τον άνδρα που γνώρισες απ' έξω και ανακατωτά, εκεί που τα δήθεν και τα τάχα γκρεμίζονται σαν χάρτινοι πύργοι, αλλά και τον τωρινό γέροντα σαν σύζυγο, πατέρα, παππού και Φίλο. ΞΕΡΩ πως δεν πρόκειται να με περιγράψεις σαν "καλούλη", ήπιο και λογικό, γιατί τέτοιος δεν υπήρξα ποτέ. Ούτε και ψεύτης! 'Εζησα μια διπλή ζωή με ένα τρόπο ανοιχτό, σαν να ευχόμουν να "το πάρει το ποτάμι" ή "στη ζούλα και αβέρτα", όπως έλεγαν κάποιοι περπατημένοι άνθρωποι της δικής μου εκδοχής-νοοτροπίας.
Αμαρτωλός? Ναι! Αλλά στο ερώτημα Τίμιος, θα ήθελα να απαντήσεις Εσύ....

Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ήρεμη είναι τούτη δω τη στιγμή η ψυχή μου. Χάρη σε σένα αγαπημένη μου Φίλη Μ.Χ.Ο.

Δημ.Β.
Υστ. Σιγά μην υπήρξε αντίδραση....



From: Nikos Maria Oikonomou
Sent: Thursday, December 24, 2009 9:43 PM
To: dIMITRIS VARDAVAS
Subject: Re: Xρόνια Πολλά...

Δημήτρη ......δεν θέλω να σου γράψω τίποτε τίποτε άλλο, ούτε για το πως αισθάνομαι αυτή την στιγμή, ούτε για τα δάκρυα που γεμίζουν τα ματία μου, ούτε για την υπερηφάνια να με νοιώθεις τόσο δικό σου άνθρωπο που να του ανοίγεις τα σώψηχα του ....
'Ενα μόνον θα σου πω, ότι αν και δεν το είχα ανάγκη, μου αρκούσαν όλα όσα έχω και ξέρω για σένα από σένα, Φίλε (με κεφαλαίο) είσαι και έχεις Μεγάλη Καρδία !!!
ΜΠΡΑΒΟ σου !!! Αυτός είναι ο Δημήτρης !! Μακρυά από μικρότητες !!!!
υστ. Θέλω να ξέρω την αντίδραση του, γιατί αν δεν ήλθε τρέχοντας να σε αγκαλίασει.............


From: radical30
To: yakinthos@tellas.gr
Sent: Thursday, December 24, 2009 8:24 PM
Subject: Fw: Xρόνια Πολλά...

Μαρία καλησπέρα. Θέλω να ξέρεις σαν ένας πολύ δικός μου άνθρωπος που σέβομαι, εκτιμώ και αγαπώ -μ΄αυτή τη σειρά- πώς χειρίστηκα σήμερα το "θέμα" με τον Ηλία. Ήδη ξέρεις το ξεκίνημα αυτής της ιστορίας και το πόσο σέρνεται αυτή η απαράδεκτη κατάσταση. Προχθές, τηλεφώνησε στο κινητό της Ελευθερίας (!!) για να της ευχηθεί τα χρόνια πολλά. Αυτό και μόνο λέει πάρα πολλά και δεν νομίζω ότι είναι ένα αυθαίρετο συμπέρασμα. Σήμερα μετά από αρκετές ημέρες απόλυτης στεναχώριας και λόγω και των Χριστουγέννων, θέλησα να δώσω μια ευκαιρία και στους δυό μας μήπως και .....
Μέρες που 'ναι, σε βάζω σε άχαρη συζήτηση και σκέψεις. Συγχώρεσέ με, αλλά νομίζω ότι πρέπει να ξέρεις, για να μου πεις την άποψή σου που θα λάβω σοβαρά υπ' όψη μου...

radical30





From: radical30
Sent: Thursday, December 24, 2009 8:00 PM
To: evarda@otenet.gr
Subject: Xρόνια Πολλά...

Χρόνια πολλά Ηλία. Σου είχα γράψει κάποτε ότι αν ζούνε με το δικό τους τρόπο οι ψυχές των γονιών μας, θα πρέπει να κλαίνε από στεναχώρια. Ποιός τους θα μπορούσε να φανταστεί ότι τα δύο τους αγόρια, δύο αδέλφια και τώρα δύο γέροι άνθρωποι, θα έφταναν στο χάλι που φθάσαμε εμείς. Εγώ ντρέπομαι γι΄αυτό που συμβαίνει και στο μέτρο που ευθύνομαι τούς ζητώ συγνώμη.
Αν νομίζεις πως έτσι πρέπει να συνεχίσουμε, σηκώνω τα χέρια μη έχοντας να κάνω κάτι καλύτερο. Βλέπεις ότι, αν και ο μεγαλύτερος σε ηλικία, κάνω άλλη μια φορά το πρώτο βήμα....Από εδώ και πέρα καλή μας τύχη και ίσως συναντηθούμε σε κάποιο κοιμητήριο...θέλοντας και μη.

Δημήτρης

________________________________________
Σύρετε φωτογραφίες στο παράθυρο του Messenger. Δείτε πώς.
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης