Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
45 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 45 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων)

Πήγαινε κάτω

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) Empty ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων)

Δημοσίευση  radical30 Τετ 02 Μαρ 2011, 13:14

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) 187616_100000142544691_1844753_q Geo Man
ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ - ΓΝΩΜΙΚΑ - ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ

(Γενικά αλλά και ειδικά για όσους πολυγράφουν σε "κοινωνικά δίκτυα" με κίνδυνο να εκτεθούν. Όποια ομοιότητα με πρόσωπα και πράγματα είναι συμπτωματική...)

‎- Όσο πιο πολύ και πιο συχνά μιλάτε για τον εαυτό σας, τόσο περισσότερο πλησιάζετε το ψέμμα [Κινέζικη παροιμία]
- Τα μεγάλα λόγια των υπερφίαλων γέννησαν μεγάλες συμφορές [Ευριπίδης]
- Αλαζονεία εμπόδιον σοφίας (Βίας)
- Η βλακεία και η αλαζον...εία σε κοιταζουν με το ίδιο μάτι.
- Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος (Άλμπερτ Αϊνστάιν)
- Το πιο ατίθασο άλογο είναι το καλάμι
- Αν ένας άνθρωπος έχει μεγάλη ιδέα για τον εαυτό του, να είσαι βέβαιος πως αυτή είναι η μόνη μεγάλη ιδέα που πέρασε από το μυαλό του
- Δεν φαίνεται κανείς ποτέ του τόσο γελοίος από τα ελαττώματα που έχει, όσο από τα προτερήματα που προσποιείται ότι έχει
- Το κενό δοχείο κάνει το μεγαλύτερο θόρυβο και ο κούφιος άνθρωπος τον χειρότερο σαματά
- Η αλαζονεία είναι σαν τα ξυλοπόδαρα. Ψηλώνουν τον άνθρωπο, αλλά δεν τον μεγαλώνουν
- Φουσκωμένος με αέρα σαν μπαλόνι ο αλαζόνας, είναι επόμενο να βλέπει τον εαυτό του να ανεβαίνει ψηλά
- Ψηλά μη χτίζεις τη φωλιά, γιατί θα γείρ’ ο κλώνος και θα σου πάρουν τα πουλιά και θα σου μείνει ο πόνος
- Ο μακρολαίμης πετεινός, στη γειτονιά του κράζει, μα τα δικά του δε θωρεί κι άλλους καταδικάζει
- Μη μου πολυτεντώνεσαι, γιατί ψηλός δεν είσαι, και το χωριό σου είναι κοντά, και ξέρω γω ποιος είσαι
- Η αλαζονεία προγευματίζει με την αφθονία, γευματίζει με τη φτώχεια και δειπνεί με την ντροπή και την περιφρόνηση [Γαλλική Παροιμία]
- Όποιος προσπαθεί να φαίνεται κάτι, διαβεβαιώνει τον άλλον ότι είναι ασήμαντος
- "Μετριοφροσύνη" είναι η τέχνη να ενθαρρύνεις τους ανθρώπους να ανακαλύψουν μόνοι τους πόσο υπέροχος είσαι
- Περισσότερο ανυπόφορος κι απ’ αυτόν τον άνθρωπο που έχει πάντα άδικο, είναι εκείνος που νομίζει πως έχει πάντα δίκιο
- Πολύ συχνά οι άνθρωποι είναι περήφανοι για την αγνότητα της συνείδησής τους μονάχα επειδή η μνήμη τους είναι πολύ ρηχή
- Η φιλαυτία και ο εγωϊσμός μεγεθύνει ή σμικρύνει στα μάτια μας τις καλές ιδιότητες των φίλων μας ανάλογα με την ικανοποίηση που μας προσφέρουν. Κρίνουμε την αξία τους από το πώς τα πάνε μαζί μας.

ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ (άλλων) 173912_1029468858_1332140_q

Dimitris Vardavas

Πολύ σωστές παραβολές. Μπράβο Geo Man. Ας συνεισφέρει και ο radical30:
"Μερικές φορές νομίζουμε ότι αξίζουμε κάτι λίγο, επειδή κάποιοι άλλοι έχουν πέσει πολύ χαμηλά"
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης