Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
35 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 35 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται

Πήγαινε κάτω

Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται Empty Ένας νεοέλληνας προβληματίζεται

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 11 Οκτ 2014, 12:53

Τι πρέπει να κάνει ένας νέος άνθρωπος το αμέσως επόμενο διάστημα;

Με τις δεδομένες συνθήκες, όπως εγώ έτσι και αρκετοί στην ηλικία μου, θα είναι άνεργοι και χωρίς μέλλον και όνειρα. Οπότε θα βάλω λίγο κάτω, το τι πρέπει να κάνει κάποιος στη θέση μου. Μάλλον καλύτερα, τι θα τον συμφέρει περισσότερο. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος σε όλα αυτά. Την άποψή μου εκφράζω. Οπότε, δέχομαι μετά χαράς διορθώσεις.

Υπάρχουν όμως μερικά δεδομένα που δεν πρέπει να τα παραμελλούμε.
Σκέψεις

1)Καλό είναι να πάει κανείς σε κάποια χώρα που μιλάει την γλώσσα. Αν πχ ξέρεις Γερμανικά, πήγαινε γερμανία ή σε κάποια γερμανόφωνη. Αν ξέρεις αγγλικά έχεις μεγαλύτερες επιλογές. Όχι όμως Αγγλία. Η αγγλία δεν είναι στα καλύτερά της. Είναι βασικά στα χειρότερά της. Με μεγάλη ανεργεία και χωρίς μέλλον. Οι εξεγέρσεις του καλοκαιριού μας δείχνουν την κοινωνική αναταραχή που είναι σαν μπαρούτι. Επίσης, ένα δημοσίευμα της guardian δείχνει σύντομα επέμβαση στο Ιράν απο την Αγγλία και τιςΗΠΑ.                   Οπότε, εγώ δε θα πήγαινα.

2)Η Ελλάδα παραμένει στο ευρώ. Τότε ακόμα έχουμε δρόμο για την πτώση της ευρωζώνης. Άρα μία χώρα πχ. Γερμανία, Ολλανδία και άλλες πιο ανεπτυγμένες, είναι ένας καλός προορισμός. Προτείνω να αποφύγει κανείς (κυρίως χαζογκόμενες) την Ισπανία. Εκεί η ανεργεία και η φτώχεια είναι στα ίδια επίπεδα απο εδώ. Αν θες να ζήσεις όπως εδώ, τότε μείνε εδώ. Εκτός αν θες να πας για σεξοτουρισμό στην Ισπανία για τους λατίνους.   Επίσης, η Πορτογαλία και η Ιταλία πλέουν στον ίδιο κουβά με τα δικά μας σκατά.                              
Οπότε απέφυγε γενικά τη Μεσόγειο.

3) Aν η Ελλάδα "την κάνει" από το Ευρώ. Τότε τρεχάτε ποδαράκια μου. Πραγματικά είναι το σενάριο που ναι μεν καταστρέφει την καπιταλιστική οικονομία σε παγκόσμιο επίπεδο (και δεν είναι υπερβολή), αλλά αν γίνει αυτό, τότε καλύτερα να μην είσαι κοντά στην κατεδάφιση. Χώρες που θα πρότεινα είναι η Αυστραλία (γενικά σε εκείνη την ήπειρο), ο Καναδάς (αν και λίγο επίφοβο) και η Σκανδιναβία. Όχι ότι δε θα επηρεαστούν από την κρίση που θα προκύψει. Το αντίθετο μάλιστα. Αλλά σε περίπτωση γενικευμένης σύρραξης, ο Καναδάς γενικά είναι ουδέτερος σε πολεμικές επεμβάσεις. Το ίδιο και η φιλειρηνική Σκανδιναβία. Η Αυστραλία είναι αρκετά μακριά και επίσης, επηρεάζεται σχεδόν τελευταία από την αλυσιδωτή αντίδραση κατάρρευσης του τραπεζικού συστήματος.

4)Κάπου εδώ κοντά δεν θα το πρότεινα πάντως. Σε οποιαδήποτε περίπτωση,  όχι κοντά στο Ισραήλ, ειδικά τώρα που κατεβαίνουν δύο πλοία προς τη Γάζα και μετά από τη διπλωματική ήττα του Ισραήλ (αφού αναγνωρίστηκε από την UNESCO το Παλαιστινιακό κράτος). Είναι επικίνδυνα. Ειδικά και αν είσαι ανάμεσα ή κοντά και στη Τουρκία. ‘’Ελλάς – Τουρκία, Συμμαχία’’. Αλλά όπως είχε γράψει παλιά η ‘’Ελευθεροτυπία’’ σε ένα άρθρο της:
Όταν η Ελλάδα δεν αγοράζει εξοπλισμούς, τότε έχουμε θερμό επεισόδιο στο Αιγαίο. Και αυτή τη περίοδο δεν είναι καλό να είσαι κοντά σε θερμά επεισόδια, γιατί ίσως γίνεις βραστός.
Οπότε; Το καλύτερο θα ήταν να πaς ψηλά. Σκανδιναβία.     Ή σε μία χώρα που δεν μπλέκεται πολύ στο διεθνές προσκήνιο, έχει ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και είναι σχετικά αυτόνομη.


Τώρα, φυσικά, δε μιλάω για ανθρώπους που θέλουν να κάνουν καριέρα. Αυτό τελείωσε. Το ξεχάσαμε!!!  Τώρα μιλάμε για επιβίωση και ίσως μία καλύτερη ποιότητα ζωής. Τα πτυχία  στη κωλότσεπη, μιας και θα χρησιμοποιείς πολύ συχνά κοινόχρηστες τουαλέτες.

Γιατί Εδώ, φτάσαμε ήδη στο επίπεδο ζωής του '50. Ναι, τότε που μετανάστευαν για το Αμέρικα, την Αυστραλία, τη Γερμανία,το Βέλγιο κ.α.χ., εκατοντάδες χιλιάδες ανθρώπινων ψυχών.

Γιατί Εδώ, βλέπεις πως μερικοί ακόμα μιλάνε για ηθική, θρησκεία, τάξη και ασφάλεια, δημοκρατία, δικαιοσύνη… και πως ο καλός πάει μπροστά. Είναι αυτά τα τσουτσέκια   που οδηγάν Porsche Cayen και ενώ εσύ πεινάς, αυτοί σκέφτονται τις επόμενες εξωτικές διακοπές τους.
         
Και για να ρίξω την μπηχτή μου:

Εσύ, που μου λες ότι δεν αλλάζει τίποτε. Εσύ, που μιλάς για τάξη και ασφάλεια και ότι η βία δεν είναι λύση, Πόσο ήσυχη έχεις την συνείδησή σου, τώρα που το παιδί σου το αποχαιρετάς στο αεροδρόμιο; Εσύ, που του έλεγες πάντα «μη μιλάς για να βρεις δουλειά». Μην αντιδράς. Μη το ένα, Μη το άλλο. Μη εκείνο…

Τώρα; Τι του λες (αν τολμάς  να το κοιτάς στα μάτια);


www.etsiapla.blogspot.com
https://radicalworld.forumgreek.com/forum.htm  
radicalrevolution-radical30.blogspot.com
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης