Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
Τα πιο καυτά θέματα... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
42 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 42 επισκέπτες :: 2 μηχανές αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

Τα πιο καυτά θέματα...

Πήγαινε κάτω

Τα πιο καυτά θέματα... Empty Τα πιο καυτά θέματα...

Δημοσίευση  radical30 Σαβ 01 Ιουν 2013, 10:33

... της σύγχρονης ελληνικής κοινωνίας!!!

Φύγε Δημουλά, έλα Ρεπούση...

Καλέ, τι σινεμά και θέατρο μου λες; Και τον Σουλεϊμάν στην τηλεόραση, να σου πω την αλήθεια μου, τον βαρέθηκα. Αμάν, πια, με τη Χουρέμ. Βέβαια, κρέμασαν τον Ιμπραήμ. Τα' θελε όμως ο κώλος του!

Τέλος πάντων. Κάθε Σάββατο πάω Κολοσσαίο και βγάζω όλη την εβδομάδα
μια χαρά σε διασκέδαση. Και πάμφθηνα. Τι πάμφθηνα; Τζάμπα! Αν θυμάσαι, δυο εβδομάδες πριν είχαμε την Κική Δημουλά. Να δεις ποιό, μωρέ, ήταν το θέμα; Α! Ναι. Τα παγκάκια. Εγώ η έρμη την ήξερα για ποιήτρια. Είχα διαβάσει και κάτι ποιήματά της. Έχει ταλέντο. Αυτά λέω και της κόρης μου. "Άνοιξε τα στραβά σου!". Έχει γράψει κι η κόρη μου ποιήματα. Να σου απαγγείλει ένα
για το ηλιοβασίλεμα, να σε πιάσει το δάκρυ! Τέλος πάντων...

Για τη Δημουλά λέγαμε... Ποιήτρια. Αλλά, κάτι καλοί κύριοι, είδαν ότι είχαμε ακεφιές και την έκλεισαν για το Κολοσσαίο. Μας τη σύστησαν σαν γριά δύστροπη που δεν τη χωράει το παγκάκι. Όνειρο περάσαμε! Φωνές, φασαρία, διαμαρτυρίες. Άντε να ξαναβγεί στην Κυψέλη η ποιήτρια, να θελήσει να κωλοκάτσει... Ούτε κατάλαβα πώς κύλησε η εβδομάδα. Να ‘ταν κι άλλη.

Μετά έφεραν μια παράσταση για την Τζολί, αλλά δεν μπορώ να σου πω ότι με ενθουσίασε. Δεν χώραγε πολύ κακία. Ήταν καλούλα. Λίγα πράγματα. Μετά έφεραν ένα νομοσχέδιο, λέει, για την τρομοκρατία, με κάτι πολιτικούς... Χλιαρά πράγματα. Τα ίδια και τα ίδια. Εντάξει, με κόφτει η τρομοκρατία, αλλά και δεν... Μέσα μου χαίρομαι ότι πάει καλά η Χρυσή Αυγή. Να μάθουν!

Αμ η άλλη…μωρέ, πώς τη λένε; Ραχήλ! Από πού να ‘ναι; Για ένα μπλουζάκι που φορούσε μ΄έναν παπαγάλο. Εντάξει, ανάλαφρο θεματάκι για το καλοκαίρι.

Τώρα, όμως, ανεβαίνει Ρεπούση και ο χορός του Ζαλόγγου. Αυτό, μάλιστα! Έχει και δράση και Ιστορία. Μ΄αρέσουν εμένα τα διδακτικά. Ο άνθρωπος,
όσο ζει, πρέπει να μαθαίνει, Σούλα μου. Άκου λέει... δεν υπήρξε χορός του Ζαλόγγου - και είναι και επιστήμων άνθρωπος.

Διαβολεμένη γυναίκα, παιδί μου. Γι' αυτό έχουν σηκωθεί τα φρύδια της.
Σιγά-σιγά θα μας πουν ότι δεν υπήρξε και Κρυφό Σχολειό και Άγιος Βασίλης και Θεός. Σχώρα με, Παναγία μου! Που θα πέσει φωτιά και θα μας κάψει καμιά ώρα, Σούλα μου.

Αλλά χίμηξαν επάνω της οι δημοσιογράφοι... Πού την πονεί και πού την κόφτει! Κι αυτή να λέει «αφήστε την Ιστορία στην ησυχία της, δεν θα σας μιλήσω για τον χορό του Ζαλόγγου, που να μου τάξετε ζαφείρια και διαμάντια». Άκου δεν θα μας μιλήσει... Τον χάρηκα και τον Κώστα και τον Νίκο και τον Μιχάλη και τον Δημήτρη και τον Χρήστο. Δημοσιογράφοι!!!

Σαν γεράκια έπεσαν πάνω της. "Θα μας μιλήσεις και θα πεις και δυο τραγούδια". Και κείνη επέμενε «Μαλάκας είμαι; Που να μην έσωνα να μιλήσω για τη Σμύρνη». Και κατά πάνω της αυτοί. "Μίλα!". Είχε αγωνία, πλοκή, ανακατωσούρα! Φωνές, φασαρία, κραυγές, τσακωμοί. Πεθαίνω, πεθαίνω από ηδονή! Αυτοί είναι οργασμοί!

«Τέτοια έργα να μας φέρνετε», φώναζε κι ο κόσμος από τις κερκίδες! Έχουν και ιστορικό χαρακτήρα, Σούλα μου... Δεν ξέρω αν στο ξαναείπα: Εμένα μ' αρέσουν τα έργα με διδακτικό χαρακτήρα.


Ρέα Βιτάλη
protagon.gr
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης