Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

Radical30 World
Κάνετε κλικ σε μια φωτογραφία του Τίτλου ή στη λέξη Φόρουμ για να δείτε τα θέματα μας.
Radical30 World
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

Πρόσφατα Θέματα
» 5 Μαρτίου 1943: Η μεγαλύτερη νίκη της Αντίστασης.
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΚυρ 06 Μαρ 2016, 12:59 από radical30

» Forsaken-2015 ******
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΔευ 22 Φεβ 2016, 10:13 από radical30

» The First Grader *******
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΔευ 08 Φεβ 2016, 13:05 από radical30

» Περί των "Κοινών Αγαθών"
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΠαρ 05 Φεβ 2016, 02:20 από radical30

» Ο δικός μου "χιονάνθρωπος"
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 06:11 από radical30

» Δημήτρης Βαρδαβάς
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΤετ 03 Φεβ 2016, 04:52 από radical30

» Η "Νονά"
ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... EmptyΣαβ 23 Ιαν 2016, 06:11 από radical30

Μάρτιος 2024
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Ημερολόγιο Ημερολόγιο

Ψηφοφορία
Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Παρόντες χρήστες
38 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 38 επισκέπτες :: 1 μηχανή αναζήτησης

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 151, στις Τρι 19 Νοε 2019, 12:57

ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ....

Πήγαινε κάτω

ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ.... Empty ΣΩΘΗΚΑΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ....

Δημοσίευση  radical30 Κυρ 24 Ιουλ 2011, 06:29

ΣΩΘΗΚΑΜΕ;;

Αυτό ήταν στα χείλη όλων των Eλλήνων χθες και προχθές μετά τη Σύνοδο Κορυφής της Ε.Ε.!
Η σχεδόν πανηγυρική ατμόσφαιρα που επικράτησε στα κανάλια έφερε χαμόγελα, άσχετα αν όλα αυτά που ελέχθησαν από πολιτικούς και αναλυτές χρειάζονταν… υπότιτλους για τους περισσότερους Ελληνες. Διότι καταλάβαμε ότι κάποιο καλό έγινε, αλλά ποιο ακριβώς είναι; Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει, αλλά πανηγυρίζουμε που ξεσκιστήκαμε και δέχονται να μας δανείσουν. Διότι περί αυτού πρόκειται.

Ούτε μας χάρισε κανένας κάτι ούτε θα μας το χαρίσει. Το ότι φτάσαμε στο σημείο να κινδυνεύουν χώρες όπως η Ιταλία με… κραχ, λογικό είναι να κάνει την Ευρώπη αντί να κουνάει το δάκτυλο στην Ελλάδα να της το βάλει στο… μέτωπο (μα, πού πάει το μυαλό σας…) και να της δώσει την ευχή της και χρόνο. Αυτά. Όχι χρήμα. Αλλά χρόνο… Και ξέρετε, ο χρόνος δεν είναι πάντα… χρήμα! Μερικές φορές είναι απλώς χρόνος… Που ενίοτε τελειώνει κιόλας πριν από την ώρα του…

Αυτό που κατάλαβα είναι το εξής: Στον παππού μου χρώσταγαν οι Γερμανοί. Στον πατέρα μου είπαν, «Ελα μωρέ, δεν πειράζει, όλοι Ευρωπαίοι είμαστε» και άρχισαν να τον δανείζουν σβήνοντας το δικό τους χρέος. Σε μένα όχι μόνο δεν χρωστάνε, αλλά, αντιθέτως, τους χρωστάω σχεδόν όλη μου τη ζωή. Ο γιος μου είναι σίγουρο ότι θα πληρώνει τους Γερμανούς όλη του τη ζωή, ενώ ο εγγονός μου τους χρωστάει ΠΡΙΝ καν γεννηθεί.

Και γι’ αυτό κάποιοι ΜΑΛΑΚΕΣ πανηγυρίζουν! Σόρι, αλλά δεν το καταλαβαίνω… Επίσης, γιατί πρέπει να πανηγυρίζω που θα χρωστάω 40 χρόνια για λεφτά που δεν έφαγα εγώ, αλλά κάποιοι άλλοι. Που ούτε τους ψήφισα ΠΟΤΕ, ούτε τους ξέρω καν! Πείτε μου… Πείτε μου γιατί λένε τόσες βλακείες στα κανάλια και γιατί οι μισές εφημερίδες μιλάνε για ΤΟΚΟΓΛΥΦΙΑ 30 ΕΤΩΝ και άλλες για λέξεις όπως ΕΛΠΙΔΑ, ΜΕΛΛΟΝ, ΕΞΟΜΑΛΥΝΣΗ; Γιατί;

Πείτε μου γιατί βγαίνει ο οικονομικός αναλυτής στην TV και λέει ότι «όπως από την τράπεζα δανειζόμαστε και τα δίνουμε, έτσι και αυτά που δανειστήκαμε από τους Ευρωπαίους πρέπει να τα δώσουμε πίσω»… Μιλάμε για τραγική σοφιστεία που μπορεί να τη δεχτεί μόνο ένας βλαξ. Ο λόγος είναι απλός. Όταν παίρνω από την τράπεζα ένα δάνειο, μαλάκες, το μασουλάω μέχρι τέλους μονάχος μου! Παίρνω αυτοκίνητο, παίρνω σπίτι… Έχω μια περιουσία. Ή τα καίω, ρε. Στον δρόμο. Γιατί έτσι γουστάρω. Και φυσικά θα τα πληρώσω. Και με τόκο. Και όπως γουστάρει η τράπεζα θα κάτσω να με ξεσκίσει. Αλλά για αυτά που έφαγαν άλλοι, γιατί πρέπει να πληρώσω;

Μιλάνε με μια άνεση για τα σφάλματα και τα λάθη του παρελθόντος, αλλά τα κελιά είναι άδεια… Αυτή είναι η αλήθεια. Είμαστε επίσημα οι περιθωριακοί της Ευρώπης (όποιος αμφιβάλλει ας κάνει ένα ταξιδάκι στον βορρά της Ευρώπης) και η Ευρωζώνη μάς παρέδωσε στα οικονομικά συμφέροντα για 30 χρόνια.

Ούτε εθνικές κυριαρχίες υπάρχουν ούτε εθνικές υπερηφάνειες ούτε τίποτα. Μια εθνική συντριβή υπάρχει, από έναν λαό ζαλισμένο από τις σφαλιάρες. Έναν λαό αναγκασμένο να ζει στην πίεση, χωρίς ηγέτες και χωρίς ελπίδα. Αυτό είμαστε και όχι για 30 και για 40 που θέλουν οι δράκουλες του ευρώ, αλλά για εκατό ακόμα χρόνια…

Και επειδή το παραβάρυνα, να σας πω κάτι για να σκάσετε ένα χαμόγελο, έστω και πικρό… Πήγε κάποιος φίλος στην εφορία να βγάλει μπλοκάκι. Δελτίο παροχής υπηρεσιών. Στην Ελλάδα κάποιοι δημοσιογράφοι έχουν στο μπλοκάκι ΦΠΑ και κάποιοι δεν έχουν! Μη με ρωτάτε πώς γίνεται αυτό! Ποτέ δεν κατάλαβα… Πήγε λοιπόν ο νεαρός συνάδελφος στην εφορία της περιοχής του, ως όφειλε, για να… βγάλει μπλοκάκι και ο εφοριακός τον ρώτησε: «Το θέλεις με ΦΠΑ ή χωρίς ΦΠΑ;». Τι να απαντήσει ο άνθρωπος; Δεν ήξερε και μόρφασε απορημένος. «Δεν θα σου βάλω» αποφάσισε ο εφοριακός. Τι να σας πω. Μπορεί το ΦΠΑ να είναι σαν το τζατζίκι στα σουβλατζίδικα. Αν τους τελειώσει, σ’ το δίνουν σκέτο το σουβλάκι! Ε, στις εφορίες σού δίνουν σκέτο το… μπλοκάκι!

Και μετά μου λέτε εσείς για στροφές και σωτηρίες. Και κάτι τελευταίο. Αν ήμουν ιδιοκτήτης μπουρδέλου, θα έκανα μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση σε όσους με συγκρίνουν με αυτή τη χώρα. Οβερ…

Κώστας Καραπαπάς
πηγή: gavros.gr

==================

Σχόλιο:
Χθές ήταν η σειρά του Αντώνη Καρπετόπουλου να γράψει ένα άρθρο στο SportDay,gr, έξω από την δημοσιογραφική του δραστηριότητα. Αντί για τα "στημένα" του ποδοσφαίρου, θέλησε να μιλήσει για τα "στημένα" των ελλήνων πολιτικών. Και ενώ δεχόμουν ότι είχε το αναφαίρετο δικαίωμα να το κάνει, του τα "έσουρα" λιγάκι (Wink γιατί θεώρησα ότι τα σκάτωσε και εξετέθη. Πιθανόν ένας από τους δύο μας να έκανε λάθος στη κρίση του...... Ας το κρίνετε εσείς.

Σήμερα, τσουπ, να και ο Κώστας Καραπαπάς, που κάνει το ίδιο ακριβώς στο gavros.gr. Εδώ όμως οφείλω να ομολογήσω ότι ο Κ.Κ. ήταν πολύ σωστός στη διατύπωση των επιχειρημάτων που κατέθεσε
για τα "στημένα" των πολιτικών. Κυρίως δεν εξετέθη σαν άνθρωπος, σαν πολίτης. Αλλά και πάλι εσείς θα κρίνετε και κυρίως τη δικά μου σχόλια και για τον ένα και για τον άλλο....

radical30
radical30
radical30
Admin

Εγγραφή : 28/09/2009
Δημοσιεύσεις : 3499
Τόπος : Πόρτο Ράφτη
Ηλικία : 93

http://radicalrvolution-radical30.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης